Twitter

3600 KİLOMETRELİK OVA YOLU ASFALTLANDI

Türkiye tarihinde ilk kez ova yollarına yatırım yaparak tarım arazilerini tozdan kurtaran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan sathi kaplama çalışmalarına devam ederken bir yandan da sınırlarına yeni bağlanan ilçelerde zemin hazırlığı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 2004 yılında başlatılan ova yollarının düzenlenmesi projesi kapsamında bugüne kadar 18 milyon metrekare üretim yolunun sathi kaplaması gerçekleştirdi. Köylünün yüzünü güldüren devasa proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, 5 metre genişliğinde 3 bin 600 kilometre yolu asfaltlayarak İzmir- Londra arasındaki (3 bin 556 kilometrelik) mesafeyi bile geride bıraktı. Büyükşehir Belediyesi, 340 milyon lira kaynak ayırdığı bu çalışmalarıyla çiftçileri kışın çamurdan, yazın tozdan kurtardı. Ürünlerinin kalitesi artarken alıcıların ulaşımı kolaylaştı; maliyetler azaldı. Böylece İzmir, "yerelde kalkınma" hedefi doğrultusunda önemli adımlar atmış oldu.

Yeni bağlanan ilçelere 2.1 milyon kilometre

Büyükşehir Belediyesi son olarak, yeni yasa ile sınırlarına dahil olan Bergama, Beydağ, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş ve Tire'de 2,1 milyon metrekarelik alanın, yani 420 kilometrelik ova yolunun asfaltlama çalışmalarını tamamladı. Kent genelinde mevsim şartlarından dolayı ara verilen sathi kaplama imalatının, havaların ısınmasıyla birlikte bahar aylarında tekrar hız kazanacağı belirtildi. Sathi kaplama çalışmalarına ara verilse de, İZBETON ekipleri, çiftçilerin kullandığı ova yollarının çamur olmasını engellemek için altyapı zemin hazırlığı çalışmalarına devam ediyor.  2004 – 2013 yılları arasında 3.220 kilometre sathi kaplama yol çalışmasını bitiren Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında bu mesafeyi 3 bin 600 kilometreye çıkardı. 2015 yılında planlaması yapılarak çalışma programına alınan 400 kilometre yol ile birlikte toplam 4 bin  kilometre ova yolu asfaltlanmış olacak. 2015 yılı için planlanan alanlarla birlikte, 2004-2015 arasındaki ova yolu sathi kaplama asfalt maliyeti ise 380 milyon TL'yi bulacak.

Naldöken park alanı yeniden düzenlendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Naldöken kavşağı yanında bulunan park alanını yeniden düzenliyor. Bu kapsamda kavşağın etekleri kırmızı-beyaz-yeşil renklerine boyandı. Park alanına 75 metre uzunluğunda ve 3.5 metre genişliğinde doğal taştan şelale yapan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, parkta mevcut olan ve yıpranan yürüyüş yollarını da yeniliyor. Vatandaşların gönlünce dinlenebilmesi için modern bankların konulacağı parka rengarenk yeni bitkiler de dikilecek. Mevcut aydınlatma elemanlarının yenileneceği ve ilave aydınlatmaların konulacağı park, Ocak sonunda vatandaşların kullanımına hazır hale getirilecek.

Haber Ekspres
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.