2,8 MİLYAR LİRA İLE YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJELERİNE DESTEK SAĞLANDI!

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, "Bu zamana kadar tarımda yenilenebilir enerji projelerine Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü aracılığıyla toplamda yaklaşık 2,8 milyar lira destek sağladık." açıklamasında bulundu.

Bakan Yumaklı,  "Tarımda Yenilenebilir Enerji Atağı" başlıklı dosya haberinin ilk bölümünde, tarım sektöründe yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması için sağlanan destekleri değerlendirdi. Küresel ısınma, pandemi ve savaşların sebep olduğu sorunlar nedeniyle birçok ülkenin üretim ve tedarik zincirinde zorluklar yaşadığına dikkat çeken Yumaklı, Türkiye'nin bu süreci başarıyla yönettiğini vurguladı.

Küresel ısınmanın iklim değişikliğini gündeme getirdiğinin altını çizen Yumaklı, tarımın iklim değişikliğinden en çok etkilenen sektörlerden biri olduğunu belirterek "iklim dostu" tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti.

Tarımsal üretimdeki öncelikli hedefinin sürdürülebilir ve güvenilir gıda arzını sağlamak olduğunu ifade eden Yumaklı, "Bu amaçla tarımda verimliliğin ve ürün kalitesinin artırılması, minimum girdi kullanımı, gıda güvenliği, doğal kaynakların ve çevrenin korunması gibi temel konularda teknolojik gelişmelerden faydalanarak tüm iş ve işlemlerimizi kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Doğayı ve çevreyi korumak ve iklim değişikliğinin etkilerinin önüne geçmek için son 20 yılda önemli adımlar attık. Bu kapsamda tarımda yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması konusuna ayrı önem veriyoruz." şeklinde konuştu.

Yumaklı, iklim değişikliği ile mücadelede yenilenebilir enerjinin önemli bir araç olduğuna işaret ederek, bu kaynakları tarımda kullandıklarını bildirdi.

Bakanlık olarak konuyu sürdürülebilirlik perspektifinden bütün boyutlarıyla ele aldıklarını belirten Yumaklı, "Toprak, su ve doğal kaynaklarımızın korunması, verimliliğin artırılması ve üretim alanlarında su potansiyeline uygun ürün desenlerini oluşturulması, bu konudaki çalışmalarımızın ana çerçevesini oluşturuyor. Alternatif kaynakların kullanılması önceliklerimizdendir. Bakanlık olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik ediyor ve destekliyoruz. TKDK ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere güneş, rüzgar, biyokütle ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji tesisleri için hibe veriyoruz. Tarım sigortaları kapsamında yenilenebilir enerji kullanan sigortalılara ek indirimler yapıyoruz. Yeni teknolojilerin kullanıldığı sistemleri de destek kapsamına almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

Yumaklı, kendi enerjisini üretebilen tarımsal tesislerin sayısını artırmak için gerekli adımları attıklarını belirterek, "Böylece maliyetleri azaltarak sürdürülebilirliğe katkı sağlıyoruz. Bütün üreticilerimizin yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmalarını istiyoruz. Biz de Bakanlık olarak daima onların yanında olacağız." diye konuştu.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun bugüne kadar kırsal alandaki 1191 yenilenebilir enerji projesine 2,4 milyar lira hibe desteği sağladığını, bu hibelerle kırsalda 4,5 milyar liralık yatırımın hayata geçirildiğini aktaran Yumaklı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından da 968 projeye 413 milyon destek sağlandığını söyledi.

Yumaklı, tarımda yenilenebilir enerji kullanımı için desteklerin devam edeceğini belirterek, "Bu zamana kadar tarımda yenilenebilir enerji projelerine TKDK ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü aracılığıyla toplamda yaklaşık 2,8 milyar lira destek sağladık." dedi.

aa.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.