1950 YILINDAN BİR GÖZLE 2018`DE ÇİFTÇİLİK

2001: Bir Uzay Serüveni, Geleceğe Dönüş 2, Blade Runner filmlerinde, o günlerde inanılması zor olsa da gelecekle ilgili öngörülerin nasıl gerçek olduğunu görüyoruz. Bir şeyin gerçeğe dönüşmesi için önce hayal edilmesi gerekiyor

Bugün sizle 17 Nisan 1959 tarihinde basılmış olan Texas'ta Lubbock Morning Avalanche isimli gazetinin ilginç bir öngörüsünü paylaşacağız.
 
Bakalım bizim gibi sizde şaşıracak mısınız ? 
 
Resim 1: Green Acres
 
Gazeteden: 

Çiftçilere artık çiftçi denmeyecek. Beyaz bir laboratuvar önlüğü giyen bir bilim insanı olacak.

Düğmeler ve tuşlara basacak.

Karısına "Hadi Sarah, bu kış muz yetiştirelim" diyecek ve muz tuşuna bastığı anda muzlar çıkacak.

Tarlalar büyük plastik kubbelerle çevrelenecek, içerideki sıcaklık ve yağışı kontrol edebilecek. Hatta güneşi bile.

Bir kontrol kulesinde oturacak ve makineler ekim-dikim, gübreleme, ot yolma ve hasat işlemlerini tamamlayacaklar. Başka bir makine ise sebze meyveleri vakumlayarak toplayacak, sonrasında pazarda satılması için işlenme, paketleme ve damgalama işlerini halledecek..

Bir kontrol kulesinde oturulacak ve otomatik olarak gübre, ekim ve hasat makinaları işletilecek. Sebzeleri vakumlayarak çıkartan makineler bulunacak ve bunlar ambara giderken pazar için hazır hale gelecek.

Çiftçinin eskisi gibi ürün üretilmesi için teknolojinin önemi çok büyük.  Yüzyıllardır teknik gelişmeler için doğaya verdiğimiz savaşın, aslında kendimize karşı verdiğimiz bir savaş olduğunu anladığımız şu günlerde, Tarım 4.0 gibi, doğayı tekrar eski sağlığına kavuşturmaya yardımcı olurken artacak nüfusun aç kalmasını engelleyecek destekleri kullanmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Çiftçinin, biliminsanı olması konusuna bir şey diyemeyeceğim. Hatta her çiftçilik yapana da çiftçi denmesinin doğru olmadığını düşünüyorum.Çünkü gerçek tarım ve çiftçiliğin insanın özünde olan sanat ve bilimin bir karışımı olduğu aşikârdır.

Resim 2 :Geodesic Dome City, 1968 Buck Fuller

Tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.