15. GROWTECH EURASİA KAPILARINI ZİYARETÇİLERİNE AÇTI

15. Growtech Eurasia Uluslararası Sera Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı, 30 ülkeden 650 markanın katılımı ile kapılarını ziyaretçilerine açtı.

 Antalya Expo Center’de 35 bin metrekarelik alanda 5 Aralık’a kadar açık kalacak fuarı, 10 ülkeden 40 kişilik alım heyetinin yanı sıra, yaklaşık 70 ülkeden 80 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

 UBM EMEA (İstanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı, her yıl istikrarlı şekilde fuarın büyüdüğünü belirterek, UBM’nin 96 yıllık geçmişi ve 5 binden fazla çalışanı ile 30 ülkede faaliyet gösteren, yılda 400’den fazla global zirve organize eden 2 milyonun üzerinde katılımcıyı bir araya getiren lider fuar ve iletişim şirketi olduğunu söyledi.

 UBM olarak Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kafkaslar’ın lider fuarı Growtech Eurusia’yı Antalya’da gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını aktaran Balcı, şöyle konuştu: “Sera ve teknolojileri, takım ekipmanları, sulama sistemi, tohumculuk, bitki besleme ve koruma biyolojik mücadele, tarımsal teknoloji ve ekipmanlarını 30’u aşkın ülkeden 650 lider firma fuarda yer alıyor. Tarlasında toprağını ekip biçen çiftçiden, dünya pazarlarına ihracat yapan dev şirketlere kadar tarım sektörünün her yönüyle temsil edildiği Growtech, bu yıl 15. yılını kutluyor. Amacı ülkemizde tarım sektörünün ticari olarak gelişmesine katkı sağlamak olan Growtech Eurasia Antalya Tarım Fuarı; Arnavutluk, Azerbaycan, Hırvatistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Mısır, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tunus olmak üzere 10 ülkeden 40 alım heyetiyle katılımcıları bir araya getirdi. Alım heyeti programıyla Growtech Eurasia’nın sektör için 500 milyon doların üzerinde iş hacmi oluşturması bekleniyor.” 

“HOLLANDA EXPO 2016’YA KATILIYOR”
Büyükelçi Rıj, Hollanda’nın Expo 2016 Antalya’ya katılmaya karar verdiğini belirterek, “Orada bir Hollanda bahçesi yapılacak. Tema ‘Yeşil Şehir’ olacak. Expo’nun 6 aylık süresince bahçemizde müzik performansları yer alacak. Expo 2016’dan sonra ulusal bahçelerimiz yerini koruyor olacak. Bahçemizin buradan bir ziyaret sembolü olarak bütün dünyaya açılmasını umut ediyoruz” dedi.

“TOHUMCULUK SEKTÖRÜ KABUK DEĞİŞTİRİYOR”
Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Yıldıray Gencer, tohumculuk sektörünün kabuk değiştirdiğinin altını çizerek “Önemli bir proje ama bu fuar alanı Antalya için yeterli değil. Antalya’ya yakışır daha geniş bir alana ihtiyacımız var. Sektörün gelişme noktasında, ürünlerin kullanıcı ile buluşması adına önemli buluyorum. Bu noktada yetkililerden destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Growtech’in Avrupa’nın ihtisas anlamında en önemli fuarlarından biri olduğunu aktardı.

“ANTALYA TARIM VE TURİZM OLARAK RUSYA KRİZİNDEN ETKİLENİR”
Önemli siyasi sıkıntılardan geçildiği dönemde tarım mensuplarının yüzünde endişeler yer aldığını dile getiren Budak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ümitli şeylerden bahsedeceğim. Rusya krizi ile birlikte Türkiye’nin toplam ihracatının tarım ve hayvansal üretimde geçen yılın 13 milyar dolar ihracatının 1 milyon 200 binini yaş sebze ve meyve olduğunu görüyoruz. Bu hacimde Rusya ihracatı yüzde 10. Bu gözardı edilebilir. Spesifik olarak bakıldığı zaman Antalya, Türkiye’nin yaş sebze ve meyve üreticisi şehri. İhracatının üçte ikisi Rusya’ya yapılıyor. Antalya’nın yanı sıra Adana ve Mersin şehirlerinde narenciye alanında ciddi endişeler var.” 

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.