1000 YILLIK AĞAÇLAR RESTORE EDİLDİ

Buca Kaynaklar'da, aralarında 1000 yaşında çınarın da bulunduğu 6 "anıt ağacı" restore eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de aynı ağaçların yer aldığı köy meydanının çehresini doğal dokuya uygun olarak yeniliyor.

 Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı ile birlikte hazırlanan projeye göre öncelikle ağaç köklerinin yağmur suyunu emmesini sağlamak amacıyla etraflarındaki asfalt kaldırıldı. Hem ağaç çevreleri hem de meydanda, yağmur suyunu geçiren küp taş kullanılması planlandı. Bu taşların etrafı da kırmızı tuğlayla kaplanarak, meydana renk getirilecek. Yine küp taşlardan, 2x2 metre ebadında ve farklı kotlarda oturma alanları oluşturulacak. Engellilerin kullanımı için rampalar da ihmal edilmedi. Meydanın yanından geçen kanal kenarındaki korkuluklar, doğal dokuya uygun olacak şekilde ahşap tasarlandı. Düzenleme çalışmalarının, ağustos ayında tamamlanması hedefleniyor.

TESCİLLİ ANIT ÇINAR
 Kaynaklar Merkez Mahallesi meydanında bulunan, 30 metre boy ve 4 metre çapındaki anıt çınar ağacının (Kunduracı Çınarı) yaşının bine yakın olduğu biliniyor. Ağaç, Milli Parklar Genel Müdürlüğü İzmir Başmühendisliği tarafından, Eylül 1994 yılında tescillendi. Kaynaklar'ın simgesi olan bin yaşındaki Kunduracı Çınarı, ismini içindeki kovukta ayakkabı tamirciliği yapılmasından alıyor.


 

egetv
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.