Twitter

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ VE SORUNLARI

Bir önceki yazımızda zirai öğrenimin 171. Yıldönümü etkinlikleri ve eğitimin kalitesi ve yetersizliği ile ilgi yazımız çok ilgi gördü. Ziraat mühendisleri arkadaşlarımız gerek mail yolu gerek telefonla sorunlarını dile getirdiler.

Bu sorunları  köşemize ısrarla taşımamızı  istediler.Şahsım, meslektaşlarımızın belli başlı sorunlarını dile getirmek vazifemdir diyerek bu haftaki yazımızı ziraat mühendislerine ayırdım.

80 li yılların sonu ile 90 lı yılların ortasına kadar mühendis arkadaşlar,meslekleri ile alakası olmayan,öğretmenlik,polislik,kamunun tüm alanlarında rastlamanız mümkündü.Mesleğini icra eden arkadaşlarımız %20 lik dilimde bile değildi.80 li yılların ortalarına kadar da ziraat  fakülteleri popüler okullardı. Günümüzde ise İstihdam alanlarının kısıtlı olması  aranan fakülte  olmaktan çıkarmış,sadece boş kalmama amaçlı,Yüksek okul mezunu olma amaçlı okulların, maalesef başında yer almaya devam etmektedir.Bu olay ise eğitimin kalitesini düşürmüş ve mezun olan arkadaşlarımız isa sadece okul bitirme amaçlı,diploma varmı?  Var . hesabı  yapılmış.Evlilik çağına gelmiş ise ANA VE BABA TARAFINDAN benim oğlan üniversite mezunu diye övünç meselesi haline gelmekten başka hiç bir şey ifade edememktedir.

Kalifiye elemanlar yetişmediği için aradaki boşluğu, üniversitedeki hocalarımız doldurmuştur Akademisyen arkadaşlar ise büyük işletmelere, Birliklere, Odalara, çeşitli tarım kuruluşlarına  danışmanlık yaparak , haklı olarak ilave kazançlar elde edebilmektedirler.Halbuki o arkadaşlarımız, göndersin öğrencisini o birliklere o odalara, akademisyenler gözetiminde, mühendis arkadaşlar gitsin ben falanca hocanın talebesiyim falanca hocamla beraber çalışıyorumdiye hizmetini yapsın.Hem akademisyen arkadaşımızın prestiji artmış hemde genç arkadaşlar tercübe kazanmış ve beraberinde   bir takım MADDİ KAZANÇLARIDA  olmuş olacaktır.

Konyada  medarı iftihar ABH gibi,onlarca tarım şirketi  bünyesinde olan  Dünyanın bildiği,büyük bir tarım kuruluşumuz var. Türkiyede ilk 500 içerisine girmiş, belki  100 lerce ,ziraat mühendisleri bu holding bünyesinde çalışarak geçimini sağlamakta, ve Yöneticilerine hayır dualarını ettiğini biliyorum.Bu kuruluşumuzda mühendislere  daha çok istihdam alanı sağlanmış olsa , mühendislerin,hem iş imkanı artmış olacağı ve hemde daha verimli çalışılacağını  Holding yöneticileri ve değerli başkanımda bu şekilde düşündüğünü tahmin ediyorum, İnşaallah bünyesinde binlerce ziraaat mühendislerine kapı açacak yatırımları bekliyor, başarılarının daim olmasını temenni ediyorum.

Yine Konyada yüzlerce tarım firması var.Bunların Büyük bir çoğunluğu mühendisleri  satış elemanı olarak değerlendirmekte.Ne acıdır ki firmalar Mühendis arkadaşlara asgari ücreti bile çok görmektedir.Koskoca mühendis!.. içinde kendini yetiştirmiş arkadaşlarda olsa o ücreti düşük vermesi  etik kurallarına tamamen aykırı.ve  firmalara sorduğumuzda ;Neden düşük maaş veriyorsun? Cevapları: ''O çalışmazsa çalışacak birileri var'' demesi gerçekten büyük sıkıntı.

Bir eleştiride ziraat mühendisleri odamıza yapmam gerekiyor.Odamız ziraat mühendislerinin haklarını araması gerekir.Bu Şekilde yaptıklarını tahmin ediyorum ama daha sert tepki vermeleri gerekiyor diye düşünüyorum.Birde Ziraatla alakalı konuları bu ülkenin tarım il ve ilçe müdürlükleri var ziraat odaları var Tarım birlikleri var.Tarımla ilgili beyanat verecek kurum ve kuruluşlar yok ise illaki Odamız bu alanda gerekeni fazlası ile yapacaktır.ama öncelikle seçimle sizleri oraya getiren arkadaşların haklarını mutlak surette ses getirecek şekilde" Burada mühendislerin hakkını savunan bir oda var" bilinci Tarım kuruluşlarının beynine yertleşmeli, elemana  düşük maaş verildiğinde karşılarında ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI var diye bilmesi gerekir.

Ülkemizde Ziraat mühendislerinin Doktorlar kadar önemi vardır.İnsanlar  hayatı boyunca hergün rahatsızlanması söz konusu olamaz,ama yiyeceği gıdalar tarım endeksli olduğu için,güvenilir bir tarım,güvenilir gıda ziraat mühendislerinin gözetiminde olmalıdır.Yine söylüyorum Ziraat mühendisleri en popüler meslek alanı olacaktır.

Abdullah Kaya

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz Toplam: 1, Onay bekleyen: 0.
  1. Engin karaaslan

    Bamya ekmişim ne yapıyorum bir türlü zenk bitmiyor zirai ilaç atıp atıp duruyorm ama boş

CİFTCİLİK