Twitter

ZEYTİNLİĞİ YOK FABRİKASI YOK AMA ZEYTİNYAĞI ÜRETİYOR

Bir zamanlar ünlü isimlerin danışmanlığını yapan Rengin Suar, şimdilerde kendi ismiyle en özel zeytinyağlarını üretiyor. Ambalaj tasarımlarıyla da fark yaratmaya devam ediyor.

 Rengin Suar, bir zamanlar siyasilerin ve bazı sanatçıların danışmanlığını yapmış ünlü bir halkla ilişkiler ve reklam uzmanıyken şimdilerde kendi adını taşıyan bir zeytinyağı üretiyor. Ne zeytin ağacı var, ne de zeytinleri sıkmak için bir fabrikası. Onun zeytinyağı, bakkallar veya marketlerde de satılmıyor. İnternetten kendisi satış yapıyor. Ürünlerinin kalitesine de çok güvenen Rengin Suar ; ‘En yararlı zeytinyağını ben üretiyorum’ diyor. Sayın Rengin Suar ile yaptığımız keyifli röportajı sizlere sunuyoruz...                                                                                                                              

 Rengin Hanım kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

 20 yıl süreyle uluslararası reklamcılık, halkla ilişkiler ve siyaset danışmanlığı uzmanlık alanlarımdı. Bunlara eklediğim Tadımcılık Eğitimi sayesinde zeytinyağcı oldum. Bu sıralar yaşamım daha çok Ayvalık/Edremit arasında geçiyor. Üretmeden yaşayamayan, meraklı, titiz ve biraz huysuz bir insanım.

Yıllarca farklı sektörlerde çok iyi işler yaptınız ve şimdi de kendi markanızla zeytinyağı satıyorsunuz. Bu kararı nasıl aldınız?

 Geçirdiğim bir kaza ve uzun süren tedavilerin sonrası emekli olmayı seçtim. Yeni bir hayata başlamak zorunda kaldım. Madem seçim hakkım vardı, oldu olacak, zor da olsa sevdiğim bir işle başlayayım dedim. 

'Ağacım ve fabrikam yok’ diyorsunuz bu  süreci açıklayabilir misiniz? 

 Ağacı ve fabrikası olan, önce onlara hizmet etmek zorundadır. Ben ise yalnız müşterime hizmet etme lüksüne sahibim. Bu şu demektir: En iyi ağacın zeytinini en bilimsel çalışan fabrikada sıkabilirim. Serbestim, seçerim. Müşterime en büyük hizmetim budur. Ona en iyisini sunabilmektir.

   

Neden Edremit Zeytinini özellikle seçtiğinizi öğrenebilir miyiz?

 Dünyada hangi zeytinyağının iyi olduğunu İtalyanlar kararlaştırmış bile. (Hangi kadının güzel olduğunu Hollywood'un kararlaştırdığı gibi) İtalya'da kendi içinde Toscana bölgesi zeytin çeşidini diğerlerinden değerli bulur. Anadolu'da ise Toscana seviyesindeki nefaset bir tek Edremit Körfezi Bölgesi'nin Adremition/Ayvalık tipi zeytininde mevcuttur. 

Zeytinyağlarınızın ambalajları, kutuları, kapakları yani kısacası tasarımı çok farklı ve isminizi direkt kutularda görebiliyoruz. Tasarımları siz mi yapıyorsunuz?

 Tenekeye resmini koy, imzanı at" fikri Dr. Yahya Laleli'nindir. Teneke tasarımları Emre Senan tarafından yapıldı. Sanatı sayesinde yalnız damağı değil, gözü de tatmin etmeye çalıştım. Web tasarımı ve uygulama Tan Mavitan'ın. Bilim ve sanattan uzaklaşmamaya dikkat ediyorum.

         

Zeytinyağı rekolteniz yıllık olarak ne kadar? Ürünlerinizin satış ve pazarlamasını anlatır mısınız?

 Yıllık satışım 12-13 ton civarında. Biliyorsunuz sadece erken hasat natürel sızma zeytinyağı çalışıyorum. Kendi web sitem "renginsuar.com"dan internette, "word of mouth/kulaktan kulağa" pazarlama yöntemiyle bugüne kadar biriktirdiğim geniş bir müşteri portföyüne de evlerine veya işyerlerine kadar ulaştırmak kaydıyla satış yapıyorum. Bu satış yöntemleriyle müşterilerime o yılın ürününün özelliklerini birebir anlatabiliyorum. Nerede nasıl kullanılacağına ve aldıkları sonuçlara kadar bilgi alışverişi içinde oluyoruz. Market raflarına ürünümü koymamanın sebebi de budur. Marketlerde rafların başında durup bu açıklamaları vermem mümkün değildir. Tabii, teneke kutumun boynuna asılabilecek minik bir bilgi kitapçığına bu açıklamaları yazabileceğimi düşündüğünüzü biliyorum. Allah aşkına o küçücük yazıları okudunuz mu hiç hayatınızda, ya da okuyamadığınız için sinirlenmediniz mi?   

Kısa ve uzun vadede hedefleriniz nelerdir ? Ürün gamınızı genişletmeyi düşünüyor musunuz ? 

 Türkiye'de pek çok zeytin çeşidi ve zeytinyağı mevcut. Sağlığımıza en yararlı zeytinyağının Rengin Suar tarafından üretildiğinin  bilinmesini istiyorum. Hedefimin özeti bu tek cümledir. "Sağlıklı' kelimesinden ne anlıyorsunuz ? Zeytininin fenolik yapısındaki antioksidanlar gibi yararlı bileşenlerinin korunmasına özen gösterilerek üretilmiş natürel sızma zeytinyağı...

Röportaj : Hayal Senem Sayan

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz Toplam: 1, Onay bekleyen: 0.
  1. Nurettin GÜN

    Arkadaşlar 5 kiloluk yağ tenekelerini köşeli yapmayın yuvarlak yapınki tenekenin ağzı açıldığında emaye şoba borularına ek olarak takılıp kullanılabilmeli hem israf olmaz hemde yağ satışı artar hoşcakalın

CİFTCİLİK