Twitter

ZEYTİN

En sonda söyleyeceğimi, en başta söyleyeyim. Yeşilliği sadece çiğ köftenin yanında marul olarak seven bi milletin, zeytin ağaçlarını keserler kardeşim!

En sonda söyleyeceğimi, en başta söyleyeyim. Yeşilliği sadece çiğ köftenin yanında marul olarak seven bi milletin, zeytin ağaçlarını keserler kardeşim!

*

Çünkü, mesele sırf zeytin değildir.

*

Rahmetli annaneniz ovalaya ovalaya tarhana yaparken, amaaan boşver deyip, tarifini bi kenara yazmadınız ve marketten hazır çorba aldınız ya… İşte maalesef o nedenle gdo’dan kurtulamazsınız. Ne verirlerse, onu yiyeceksiniz. Zahmet edip sütlaç yapmadığınız için, katkı maddeleri belirsiz, mısır şuruplu gofretleri kemiriyor sizin oğlan… Mis gibi ıspanaklı böreğe hamur tutmayı öğrenmediğimiz için, burger bağımlısı oldular, sanırsın bonzai’dir, yemezlerse kriz geçiriyorlar. Ambalajlı ürünü şehirleşme, tahin-pekmezi köylülük, vıcık vıcık yağ fışkıran kremayı modernite zannettiğimiz için, sumo güreşçilerine döndü çocuklarımız… İlkokul çağında merdiven çıkarken tıkanıyorlar. Mutfağımızı abuk sabuk şeyler istila ettiği için, memleket komple kabız… Tonla para verip, meyveli yoğurt saçmalıklarından medet umacağımıza, zor mudur evde kabak tatlısı yapmak?

*

Akılsızlık…
Beyin’den değil, mide’den başlar.
Düzgün yersen kafan çalışır.

*

Saman olmadığı için, inek ithal etmiyoruz mesela…
Et yemediğimiz için, saman ithal ediyoruz.

*

Kendi kendine yeten yedi ülkeden biri’nin kıymetini bilmediğimiz için, artık kendi kendimize ineklerimizi bile doyuramıyoruz.

*

Bakın…
Birleşmiş Milletler, 2014’ü, yani bu seneyi “Aile Çiftçiliği Yılı” ilan etti.

*

Yazının Devamı için tıklayınız

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.