Twitter

YENİLENEBİLİR ENERJİDE HEDEF 900 MİLYAR DOLAR

Dünya genelinde yenilenebilir enerji yatırımlarının 2050 yılında toplam 900 milyar dolara ulaşması gerektiği belirtildi.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) Genel Direktörü Adnan Amin, New York'taki Columbia Üniversitesinde düzenlenen "İklim Değişikliği ve Paris Anlaşması Üzerine Küresel Sesler" adlı panelin ardından, yenilenebilir enerji sektörünündeki yatırımları ve karşılaşılan sorunları değerlendirdi.

Amin, geçen yıl yenilenebilir enerjiye dünya genelinde toplam 300 milyar dolar yatırım yapıldığını kaydederek, "2015'te yenilenebilir kaynakların küresel enerjideki payı, bir önceki seneye göre yüzde 8 artarak hidrokarbon ve nükleer enerjinin toplam payındaki artışı geride bıraktı." diye konuştu.

Şu anda yenilenebilir enerjinin toplam kaynaklar içindeki payının yüzde 19 olduğunu belirten Amin, bunun 2030'da yüzde 36'ya ulaşmasının beklendiğini dile getirerek, gelecek 10 senede sektördeki toplam yatırımın 500 milyar dolara çıkması gerektiğini ifade etti.

Amin, yenilenebilir enerjideki büyümenin sürdürülebilmesi için de 2050'de toplam yatırımın 900 milyar dolara ulaşması gerektiğini vurguladı.

"Yenilenebilirle petrol arasında rekabet yok"

Düşük petrol fiyatlarının yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlara etkisini de değerlendiren Amin, petrol fiyatlarının yenilenebilir projelerdeki yatırımları etkilemediğini söyledi. Amin, şunları kaydetti:

"Yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımlarla petrol arasında rekabet yok. Ancak asıl zorluk, ısınma, soğutma ve ulaşım gibi petrolün başlıca kullanıldığı alanlarda yenilenebilir enerji kaynaklarını nasıl yaygınlaştıracağımız. Petrolün kullanımı bu alanlarda çok yaygın. Çözüm ise elektrikli ulaşım ve binaların ısınma ve soğutmasında yenilenebilir enerji seçeneklerini daha yaygın kullanmadan geçiyor."

Teknolojik gelişmelerin enerji sektöründe yenilikçi çözümler sağlamaya başladığına dikkati çeken Amin, bu sayede, yenilenebilir enerji kullanımının söz konusu alanlarda yaygınlaşacağına inandığını sözlerine ekledi.

Dünya
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK