Twitter

VODAFONE AKILLI KÖY

Vodafone Akıllı köy Projesi uzun zamandır kamuoyunda, bilhassa çiftçi kesiminin zihninde yer etmesi ve Anadolu'da bizlere sık sık Vodafone Akıllı Köy nedir? Amacı nedir? Sorularının cevabını bu haftaki köşemizde yer vermeye çalışacağız.

Tabit'in yetkililerine, başta yönetim kurulu başkanı meslektaşım Tülin Hanım'a ve Coşkun Bey kardeşime tarım adına yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum.

Vodafone Akıllı Köy kavramı ilk çıktığında başlangıçta yetkili arkadaşlarımızam neden Aydın? neden Kasaplar Köyü? Neden Anadolu değil? Bu soruları sorduğumuzdaki Anadolu'nun çeşitli köy, kasaba ve  yaylalarında  teknolojiyi ve yazılarımızı takip eden okurlarımız, çiftçilerimiz, aynı soruları bize sordular ve sormaya devam ediyorlar. Hatta neden tahıl ambarı Konya iken Konya düşünülmedi de neden Vodafone Akıllı Köy Kasaplar'a kuruldu? İşte bu sorunu cevabı Kasaplar Köyünün iklim olarak bitki deseni olarak her türlü bitki deseninin yetişmesinin uygunluğundan kaynaklandığı, sadece teknolojik uygulamaların bir hububatla kısıtlı kalmayacağını, ülkemizin dört mevsimi yaşadığını ve pamuğundan hububatından endüstriyel bitkilerin yağlık bitkilerin meyve ve sebzelerin bu köyde yetişmesi araştırmalar ve analizler sonucunda çıktığını, Vodafone Akıllı Köy Projesinin bir alanda uygulanmasının daha rantabl daha kolay olacağını söylediklerinde gerçekten emeği geçen herkesi bir kez daha takdir ettim.

Voafone Akıllı Köy hububat için Konya ya kurulsun, Pamuk için Adana'ya kurulsun , zeytin için Aydın'a kurulsun  başka bir bitki deseni için falanca yere kurulsun düşüncesi olamazdı. Her bir bitki deseninin  Kasaplar Köyün'de yetişmesi, yer olarak Kasaplar Köyü'nün belirlenmesi   gerçekten projenin ismi gibi akıl dolu bir düşünce idi.

Vodafone Akıllı Köy Projesi; dijital alt yapı ile ülkemize ve dünyaya örnek teşkil edeceğini umuyorum. Ülkemizin 2023 hedeflerin de tarımda dünyada ilk beşe girmek ve toplam tarımsal hasılanın 150 milyar dolar hedeflendiğine göre bu ve buna benzer projelerin çoğalması ve  kurumsal  firmalar  tarafından desteklenmesi de çok önem arz etmektedir.

Teknoloji çok hızlı ilerliyor. insanlar işinde iken evini teknoloji ile kontrol ederken, tarımda neden olmasın? İşte Vodafone Akıllı Köy ile bu sağlanmış olacak. Evinde iken arazisine gitmeyecek, teknolojiyi kullanarak sulamasını oturduğu yerden yapacak arazisine git gellerden kurtulacak, zaman kazancı olacak masraflar daha da düşecektir. Bu sadece basit bir örnek. Yine araştırmalar neticesinde hane başına da iki yıl içerisinde yıllık  40 Bin TL gibi gelir artışı hedeflenmesi mutlak surette gençlerde tarımın cazibesini artıracak, çiftçiliği tercih edilen bir meslek haline getirerek köyden kente göçü azaltması kırsal alanların daha cazip hale gelmesi beklenen bir olaydır.

Bu proje ile 

. Köylere akıllı ve hızlı bağlantı gelecek

. Akıllı Cihazlar ile de bilgiye anında erişim sağlanacak

. Kadın Teknoloji Eğitim Merkezi ile köydeki tüm kadınlar teknolojik okuryazarlığa erişecek.

. Çocuklara kodlama eğitimi verilecek. Bu çocuklar, ileride tarım teknolojisine yönelik kendi kodlarını yazabilecek.

. Tarım ve hayvancılık alanında çiftçinin günlük operasyonlarını büyük oranda hafifleten, onlara maliyet, zaman ve verim avantajı sağlayan gelişmiş nesnelerin interneti uygulamaları kullanılacak.

. Bitkisel üretim maliyetlerinde yüzde 20, hayvancılık maliyetlerinde yüzde 22 tasarruf yapılacak.

. Hayvancılıkta yüzde 30 gelir artışı, toplam üretimde ise yüzde 10'luk artışı öngörülüyor.

. Tarımsal sulamada en az yüzde 20 tasarrufun hedefleniyor.

. Yanlış ilaçlama ve gübrelemeden oluşan toprak ve su kirliliğinin önüne geçilecek

Teknoloji kullanılarak kısa bir zaman içinde, lokal olarak şu alana şu gübre atılacak şu alanada şu rahatsızlık var lokal gübrelemeler, lokal sulamalar  ve bitkinin su ihtiyacı gelmiştir diye teknolojik olarak kurulacak sistemler  çiftçiyi uyaracaktır. Bu proje bir başlangıçtır. Emeği geçen herkese  teşekkür ediyorum.

Abdullah Kaya

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK