Twitter

ÜRETİCİNİN YÜZÜ HİÇ Mİ GÜLMEYECEK?

Hibe kelime anlamıyla karşılıksız verilen mal, para vb benzer metalardır. Hibenin karşılıksız verilmesinden dolayı geriye talep edilmesi mümkün değildir.

Hibe ve destek, devlet tarafından üreticilere sağlanan yardımlar olarak, ifade edilebilir. Hibeler tarımsal üretim yapan çiftçilere verilen ve geri ödemesiz olan yardımlardır. Destek ise, yine tarımsal üretim yapan çiftçilerimize verilen, belli bir kısmı geri ödemeli olan yada teşvik olarak verilen yardımlar olarak ifade edilebilmektedir.

Tarımda verim ve üretim artışı sağlanması için, üreticilere uzun yıllardan beri, devlet tarafında hibe ve destekler verilmiştir. 2016 yılında verilecek bu hibe ve desteklerin oranı ise arttırılmıştır. Bu hibe ve destekler genel olarak organik tarım, ceviz badem yetiştiriciliği, mazot, yakıt, gübre, kırmızı solucan gübresi, traktör, mibzer ve benzeri alanlarda verilmektedir. Bu alanlarda, hibe ve desteklerin yanında, yine devlet destekli kredilerde sağlanmaktadır

Hibe ve destekler nasıl ve hangi şartlar altında hazırlanır? Sorusu sıkça bizlere sorulmakta. Bunun cevabını bizim  verebilme imkanına sahip değiliz. Bizler  köşemize sadece bu tür olayları basit bir şekilde ele alarak siz okurlarımızla artı ve eksisini olumlu ve olumsuzunu eleştirerek paylaşmaya çalışıyoruz. Karşılık beklemeden ve bazı kurumlar gerek mektup göndererek, mail atarak ve tarafımızı arayıp teşekkürlerini dile getirmektedirler.

2016 yılında üreticilere 11 milyar civarında karşılıksız hibe verildi. Ayın  on dördü itibari ile yeni bir hibe açıklandı ve müracaatlar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne  başladı.

Bu hibede damızlık hayvan alımı hayvancılık yapan ve yapacak işletmeleri çok sevindirdi. Bugün hayvancılık yapan veya yapmak isteyen işletmelerin en büyük sıkıntısı. Hayvan alımı idi. Yıllardır sorulan soruların başında hayvan alımı için hibe Yok mu? Sorusu idi.

Günümüz şartlarında  10 adet hayvan alacak işletmeler  yaklaşık olarak kaliteye göre 60-90 Bin TL arasında maddi birikimi olması gerekirdi. Bu meblağda imkan doğrultusunda her insanda bulunmuyor, kredi imkanlarıda çok sıkıntılı oluyordu. İşin ehli insanlar maddi imkansızlıklar neticesinde bir türlü işini kuramıyordu.

Geçtiğimiz aylarda yine bakanlık genç çiftçilere yönelik 30000 tllik karşılıksız hibe verdi.Yine insanımız öyle sevindi ki nice hayaller kuruldu, netice itibari ile Türkiye geneline 450 milyon TL lik bir kaynak aktarıldı. Bu meblağ  15000 çiftçiye tekabül ediyordu. Yaklaşık olarak %25 oranında bitkisel üretime ayrıldığını düşünürsek bu hibeden istifade eden kişilerin sevincini ve hibeden istifade edemeyen kişilerin hayallerinin nasıl yıkıldığının yorumunu siz değerli okurlarımıza bırakıyorum.

Yine yukarıda söylediğimiz damızlık hayvan alımına  %50 hibe ile yine sevinçler kısa sürdü. Uygulama esaslarına baktığımızda verilecek hibeler 500 hayvan şartı aranmaktadır. Yani hayvan kapasitesi 500 adet olması gerekiyor. 500 hayvan alacaklar bu hibeden istifade ediliyor. Ahır yapımı ise yine 500 hayvan kapasiteli olması gerekiyor. Bu gün ülkemizde 500 hayvan kapasiteli acaba kaç işletme var? Nasıl ve ne şekilde hizmet ediliyor? Bu  hibe ne şekilde kimler için hazırlanıyor  ben anlayamadım.

Bu hibeyi hazırlayan kişiler hangi şartlarda ve kimlere göre hazırladı yine muamma. Bugün TKDK' nın dönem dönem askıya çıkardığı hibelerden varlıklı üreticiler %70 varan imkanlardan istifade ediyor. Yine maalesef hayal kırıklığı yine hüsran.

Hiç mi alt kesim çiftçinin yüzü gülmeyecek.

Abdullah Kaya

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz Toplam: 2, Onay bekleyen: 0.
  1. Hamdi Dağ

    Merhaba Abdullah Bey Makaleniz ve görüşlerinizi takdir ediyor ve katılıyoruz Bu 14 Kasımdaki hibe programı hk açıklamanızı bekliyoruz Hangi konuları içeriyor Miktarı nedir süresi ne kadar vs Ayrıca kırmızı kaliforniya solucan gübresi üretimi yatırımlarını da kapsıyormu teşekkürler

  2. didem siklon

    ABDULLAH BEY İN YAZISINA SONUNA KADAR KATILIYOR OLMAKLA BİRLİKTE EKLEMEK İSTEDİĞİM UFAK 1 2 DETAY VAR HİBE PROGRAMLARININ HİÇBİRİNİN ALT KESİM ÜRETİCİYE YÖNELİK OLMADIĞINI ÜZÜLEREK BELİRTMEK İSTERİM ZİRA HER HİBE PROGRAMINDA YATIRIMCIYA DÜŞEN KATKI PAYININ YATIRIMCI TARAFINDAN KARŞILANABİLİR OLMASI GEREKİYOR Kİ UZUN LAFIN KISASI HİBE PROGRAMLARI SERMAYESİ OLAN İÇİN VAR N DİDEM SİKLON ZİRAAT MÜHENDİSİ