Twitter

TÜLİN AKIN KİMDİR?

Bu sayfada yazılarımı paylaşacağım ama önce kendimi tanıtan bir yazıyı uygun gördüm. Ben şöyleyim, ben bunu yaptım, ben şunu yaptım dilini çok megolamanca bulduğum için üçüncü kişi anlatmış gibi yazmaya karar verdim.

Babası köy öğretmeni annesi ev hanımı olan bir ailenin iki çocuğundan biridir.
Baba mesleği nedeni ile Anadolu'nun çeşitli yerlerini doğduğundan beri dolaşmaktadır.
2004 yılında Akdeniz Üniversitesi'nde öğrenciyken Türkiye’nin ilk Tarımsal E-Ticaret ve iletişim sitesi olan Çiftçilerin ücretsiz olarak faydalanarak ürünlerini satabildiği www.tarimsalpazarlama.com u kurdu. 2007 de İhracatın Yıldızlarında e-ihracat birincilik ödülü aldı. Yüzden fazla tarım fuarına katılarak 200.000 üye kaydetti.
Çiftçi ne internet, ne de kredi kartı kullanır diyenlere karşılık, kurduğu ekiple önce Şekerbank desteği ile 12.000 den fazla köyde çiftçinin sadece tarımsal girdi alabileceği Hasat Kartın tanıtımları ve doğru kredi kartı kullanmayı anlatılmasını sağladı.
Vodafone desteği ile 600 gündür köylerde dolaşan Eğitim TIR’ında Çiftçiye teknoloji kullanarak neler yapılabileceğini ürününü nasıl kaliteli hale getirerek kâr elde edebileceğini anlatan bir ekip organize etmekte.
Vodafone alt yapısı ile ücretsiz olarak çiftçilere her gün cebinden ulaşarak; Tarımsal meteorolojik veriler, doğal afet erken uyarıları, hal ve borsa fiyatları, tarımsal uyarılar ve haberler göndermekte ve cep telefonu yazılımı geliştirerek aynı bilgileri anlık ulaşmak isteyen çiftçiler yine bu yazılımı ücretsiz telefonlarına indirebilmektedir. Bu hizmetten 800.000 çiftçi yararlanmaktadır.
Bütün bunlarla birlikte çiftçiler cepten mesaj göndererek te tarimsalpazarlama.com a ücretsiz ilanlar bırakıp ürününü satabiliyor.
Yeni geliştirilen Intel’in desteklediği, okuma yazma bilen herkesin kullabileceği ve bilgi, iletişim, pazarlama, ihtiyacı olan konularda uzmanlara soru sorabilmeyi sağlayan bir Çiftçi Bilgisayarı yazılımı üretilerek, bilgisayarı alan herkesin ücretsiz olarak sahip olduğu hizmeti  de hayata geçirdi.
2012 yılında DLD (Değişim Liderleri Derneği) ve TZD (Türkiye Ziraatçiler Derneği) den de Sosyal Girişimciliği ve Çiftçiye verdiği bilgilendirme ve ürününü pazarlamasına yardımcı olduğu için ödüller almıştır.
Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de bilgiye, iletişime ve teknolojiye kapalı ve uzak olan Çiftçiyi bilişime yaklaştırmaya ve başarıya ulaşan projelerini  Dünya’daki çiftçilerin hizmetine sunmak için çalışmaya devam edecektir.
Tülin Akın

TÜLİN AKIN

2004 yılında öğrenciyken kurduğu Tarimsalpazarlama.com ile Türkiye`nin ilk ve önde gelen iletişim, e-öğrenme networkü ve e-ticaret medyasını hayata geçirdi. 2007 de İhracatın Yıldızlarında e-ihracat birincilik ödülü aldı. Tarımsal Bankalarla birlikte Çiftçi Kredi kartlarını modelleyerek, çiftçinin zarar görmeden finans kaynağı bulmasını sağladı ve bunları anlatmak için 12.000 köy ziyareti gerçekleştirdi. Vodafone ile birlikte Çiftçi Kulübü nü kurdu ve Çiftçiye özel SMS ve Uygulamalarla 1 milyon 400 bin çiftçinin ve ailesine bilgi ve hizmet ulaştırarak tarımda erken uyarı bilgilendirmeleri ile yaşam tarzlarını değiştirdi. Intel`in desteklediği, okuma yazma bilen herkesin kullanabileceği ve bilgi, iletişim, pazarlama, ihtiyacı olan konularda uzmanlara soru sorabilmeyi sağlayan bir Çiftçi Bilgisayarı yazılımı ürettirdi. Kırsal Alanda Su Bilincini geliştirmek ve Traktör Kazalarını önlemek amacıyla da Sosyal Sorumluluk projeleri gerçekleştirdi. 2012 Türkiye Ziraatçılar Derneğinden Tarımsal Ticareti Geliştirme Ödülü, 2013 Sabancı Vakfından Türkiye`nin Fark Yaratanı, 2013 JCI - TOYP Dünya`nın 10 başarılı Genci Girişimcilik ödülü, 2103 Anita Borg Institute Uluslararası Sosyal Etki Ödülü, 2013 Garanti - KAGİDER Yılın Kadın Sosyal Girişimcisi Ödülü almış, JCI ve ICC-WCF tarafından 2014 yılında Nobel`e aday gösterilmiştir.`TABİT Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri` ve `Tarımsal Pazarlama` şirketlerinin Kurucu Ortağıdır.
» Tüm Yazıları
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz Toplam: 1, Onay bekleyen: 0.
  1. Muvaffak GÖZAYDIN

    Çok ayıp bana Ancak bugü n gördüm 1 Mayıs 2020 Türkiye nin size ihtiyacı var emailinizi arıyorum Siz bunu okursanıoz bana bildirin lütfen Ben mgozaydin hotmail com

CİFTCİLİK