Uygulama
Twitter

TKDK YENİLENEBİLİR ENERJİ SEKTÖR TOPLANTISI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı, Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) kapsamında gerçekleştirdikleri yenilenebilir enerji yatırımlarının, işletmenin veya tesisin kendi elektrik tüketimini karşılayabilmesine yönelik olduğunu söyledi.

IPARD Uygulamaları Yenilenebilir Enerji Sektörü Toplantısı'nda konuşan Nazlı, gerçekleştirilen 6. sektör toplantısı çerçevesinde ilk defa yenilenebilir enerji konusunu işlediklerini belirterek, ilgili tüm tarafları bir araya getirerek beyin fırtınası yaptıklarını ve sonunda ortaya çıkan ara raporu ilgili bakanlıklara yolladıklarını dile getirdi.

Nazlı, TKDK'nın destek kapsamında gerçekleştirilen yenilenebilir enerji yatırımlarının işletmenin veya tesisin kendi elektrik tüketimini karşılayabilmesine yönelik olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar yaklaşık 11 bin projede sözleşme imzaladık. Bu projelerin yaklaşık yatırım tutarının 6 milyar lira civarında ve bunun 3,3 milyar lirası hibe ile karşılandı. IPARD 2 Programı'na da bu ayın sonuna doğru başlanmasını planlıyoruz. Bu kapsamında 3 milyar 440 milyon 473 bin lira hibe desteği verilecek."

Enerji sektörünün tarım alanında yeni olmasına rağmen, tarım dışı sektörlerin tarıma katkı yapacak şekilde bir araya gelmesi ile sürdürülebilir kalkınma, göçün önlenmesi, geçim düzeyinin ve yaşam kalitesinin arttırılmasına yardımcı olacağını ifade eden Nazlı, şu ana kadar 42 ilde aktif olduklarını ve 300 projeye mali destek sağladıklarını aktardı.

Nazlı, enerji ile kırsal kalkınma arasındaki bağlantının kurulması gerektiğini kaydederek, tarım sektörü içerisinde yenilenebilir enerji sektörünü üç basamakta entegre edeceklerini söyledi.

İlk olarak 11 bine yakın projede kendi enerjisini rüzgar, güneş, jeotermal ve biyokütle gibi yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak projelerin mali açıdan destekleneceğini vurgulayan Nazlı, ikinci basamakta müstakil bir destek alanı olarak gerçek ve tüzel kişilere ve üçüncü olarak da nüfusu 10 binin altında olan belediyelerin 1 megavat altındaki enerji üretimleri için destek sağlanacağının altını çizdi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Zafer Demircan da Türkiye'nin kalkınmaya ihtiyacı olduğunu ve enerji ile kalkınmanın doğrudan ilişkili olduğunu söyleyerek, "Genel ekonomide yüzde 4 büyüyecekseniz enerjide yüzde 6 büyümelisiniz" dedi.

Demircan tarımsal kesimi enerji yatırımcısı haline dönüştürmek istemediklerini çünkü onların var olma sebeplerinin farklı olduğuna dikkati çekerek, "Kırsal alandaki vatandaşlarımıza enerjiyi tamamlayıcı bir yardım olarak sunabiliriz" ifadesini kullandı.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK