Twitter

"TEMİZ DOĞADA YAŞAMAK HERKESİN HAKKI`

Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili, "jeotermal enerji santrallerinin insan sağlığını tehdit eder hale geldiğini" belirterek, "Temiz doğa ve çevre koşullarında yaşamak ve organik tarımsal ürün yetiştirip tüketmek herkesin hakkıdır" dedi.

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, Germencik yöresinde yoğunlaşan jeotermal enerji santralleriyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Santrallerin insan sağlığını tehdit eden boyutlara geldiğini savunan Vergili, "Siyasal iktidarın yıllardır uyguladığı tarım politikalarıyla tarımı ve tarımla geçinen geniş halk kitlelerinin çıkarlarını ve sağlığını hiçe sayıp dış bağlantıları bulunan sermaye şirketlerine ülkenin suyunu, toprağını, havasını peşkeş çekmektedir" dedi.

Tarım ürünlerinin santrallerden olumsuz etkilendiğini dile getiren Vergili, pamuk, tütün ve fındıktan sonra incir ve zeytinin de etkilenen ürünler arasında olduğunu belirtti.

Vergili, sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık Aydın'da yaşayan halk, yaşamsal tehlike ve tehdit altındadır. Sabahları uykudan kalkan kimse ciğerlerine temiz ve kokusuz oksijen çekememektedir. Bu rahatsız edici ve öldürücü durumu herkes yaşadığı halde AYÇEP gibi çevreci bir derneğin üyeleri ve gönüllüleri dışında kimse tepki göstermemektedir."

İncirin eski kalitesini ve rekoltesini kaybettiğini aktaran Vergili, Germencik'in jeotermal elektrik santrallerinin "işgali" altında olduğunu ileri sürdü.

TARİŞ'E ELEŞTİRİ

Tariş'in Germencik Şubesi'ni de eleştiren Vergili, şu görüşleri aktardı:

"Germencik TARİŞ Şubesi'nin asli işlevi, birliğe ortak ve üye olan kişilerin haklarını korumaktır. Tarımsal ürünler üzerindeki zararları saptayıp, onlarla fiili ve hukuki mücadele etmek olduğu halde ortaklığa kayıtlı üreticilerin getirdiği ürünler üzerinde kükürt analiz testi ve raporu istenmektedir. Bu gerçekten üzülünecek ve ibretle bakılacak bir durumdur. Germencik TARİŞ yönetimine yakışacak tavır kendi ortak ve üyelerinin çıkarları adına üyelerinin ürünlerine zarar veren jeotermal elektrik santralleri ve şirketleri ile mücadele etmek ve hususta savaş veren çevreci örgütlere destek olmalıydı. Açıklanan bu olgular sonucu Germencik TARİŞ Şubesi'nin tutumunu kendilerine yakıştıramadığımızı kamuoyu önünde beyan ediyoruz."

Vergili, "Temiz doğa ve çevre koşullarında yaşamak ve orgnaik tarımsal ürün yetiştirip tüketmek herkesin hakkıdır" diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Aydın Denge
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.