Twitter

TARIMSAL MEKANİZASYONUN NABZI

Tarım makinaları ihracatında en büyük 10 ülkenin son 5 yılına baktığımızda, bir ülke hariç, çoğunluğunun düşüşte, bazılarının ise yerinde saydığını görüyoruz.

İhracatı belirgin biçimde (%20) artan tek ülke; Çin. Görüş açımızı biraz daha genişletelim ve listedeki ilk 20'ye bakalım. İhracatı belirgin biçimde artan 3 ülke daha var. Türkiye, Polonya ve Meksika. En büyük ihracat artışı ise Türkiye'de. Bu bizim için güzel bir haber ama bu yazıda dikkat çekmek istediğim ülke Çin, çünkü Çin hükümeti "China Manufaturing 2025" isimli bir planı yakın geçmişte devreye soktu. 2025'te ilk fazı, 2049'da final fazı devreye girecek bu plan, Çin'in "Endüstri 4.0"ı olarak tanımlanıyor. Nihai amaç, Çin'i üretimde dünya lideri yapmak. Ellerinde işgücü var, maden var (Çin, sayısız ileri teknoloji ürününde kullanılan nadir elementlerin yüzde 95'ini elinde tutuyor. Çin'in, petrol, maden ve mineraller karşılığında Afrika  ülkelerinde yatırımları var). Şimdi buna inovasyon, kalite, bilgi teknolojileri ekleyecekler. Freidman'ın dediği gibi "Çin'de yapılmıştır" söylemi, "Çin'de tasarlanmıştır"a, oradan da "Çin'de hayal edilmiştir"e doğru gidecek. Zaten Yani Çin malı ürünlerin kalitesine dair kimi söylemler tarih olacak. Hem ucuz, hem kaliteli satacaklar. 

Geçen Ekim ayında Çin'de düzenlenen CIAME Tarım Makinaları Fuarı'nda kayda değer sayıda Alman ve İtalyan firma vardı. Yabancı meslektaşlarımdan aldığım bilgi o ki; Fransa ve Rusya da bu ülkeye girmeye hazırlanıyor. Biz ise şimdilik seyrediyoruz. Okuduğum bir rapora göre Avrupalı ve Çinli firmaların önümüzdeki dönemde işbirliklerini hızla arttırması bekleniyor. Bu konuda akademisyeninden, sanayicisine hepimize görev düşüyor. Tarım makinaları sanayicilerine tavsiyem Çin'i görmeleri, Çin deneyimini yaşamaları ve firma işbirliklerine gitmeleri... Çok geç kalmadan.

Selami İleri

SELAMİ İLERİ

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmlatçıları Birliği Genel Sekreteri
» Tüm Yazıları
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK