Twitter

TARIM SEKTÖRÜ DIŞINDAN TARIMA DESTEK

Bu hafta bir araştırma haberinde çiftçilere sektör dışından verilen hizmetlerle ilgili bilgiler veriliyordu. 4 firma irdelenmiş ve biz ikisi ile birlikte çalışıyoruz bu nedenle haberleri paylaşmak istedim.

Vodafone ile 2009 yılından bu yana çalışıyoruz ve Çiftçi Kulübü’nü birlikte kurduk içeriği ve verilen hizmetlerle ilgili her türlü desteği “Tarımsal Pazarlama” firmamız veriyor. Tüm aşamalarla ve çiftçilerimizle tek tek ilgileniyoruz 700 bin aboneye ulaştık ve çiftçiye verdiğimiz hizmetlerden gurur duyuyoruz.
Diğeri Şekerbank, 2006 yılından bu yana birlikte çalışıyoruz. Hasat Kart çıktığından beri. Tüm çiftçi saha pazarlama ve eğitim organizasyonlarını “Tarımsal Pazarlama” firmamızda birlikte yürüttük. 195 bin çiftçi ile tokalaştık yüzyüze görüştük kaynaştık. Yine attığımız adımlardan gurur duyduk.
Çiftçiye taşıdığımız hizmetlerde daima yanımızda olan Vodafone ve Şekerbank a teşekkür ediyoruz. Bu hizmetleri düşünüp sunduğumuzda heyecanla işe katılıp bize bu fırsatı tanıdıkları için teşekkürker.
Diğer sektörlerden tarıma bakış açısı oluşturan bir firma olmanın gururunu taşıyoruz.
Haber içeriği (Bugün Ekonomi)
VODAFONE
Maliyet düşerken verim de artıyor
Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı himayesinde 2009 yılından bu yana Çiftçi Kulübü'yle tarım üreticilerine destek veren Vodafone'da amaç maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak. Program, çiftçilere uygun fiyatlı tarife ve cihazlardan hayatı kolaylaştıran servislere kadar uzanan geniş bir yelpazede iş ve yaşam kalitelerini artıracak bir hizmet ve çözümler bütünü sunuyor.
Vodafone Çiftçi Kulübü üyesi olmak için Faturalı veya Faturasız Cep Çiftçi tarifelerinden birine abone olmak yeterli oluyor. Bununla birlikte, Vodafone Cep Merkezleri ile tüm Tarım Kredi Kooperatifleri'nden de Cep Çiftçi Tarifesi'ne abone olunabiliyor ve Cep Lira satın alınabiliyor.
700 bin aboneye sahip
Vodafone Türkiye Pazarlama Direktörü Lütfullah Kitapçı Türkiye'de Vodafone Çiftçi Kulübü'ne 700 bini aşkın çiftçinin abone olduğunu anlatarak Çiftçi Haber Paketi'yle üyeler, kendilerini ilgilendiren tüm haberleri herkesten önce telefonlarına gelen SMS'ler ile öğrenme ayrıcalığı yaşadıklarını söyledi.
Hizmette sınır yok
Vodafon'un paketiyle şu hizmetler veriliyor:
*İlçeye özel hava tahmini yorumları
*Ürüne özel hastalık ve zararlı uyarıları
*Tarımsal destekler, hibe ve yatırım destekleri
*Ürünün hal ve piyasa fiyatları
*Tarım sektöründen son gelişmeler
*Ücretsiz fuar davetiyeleri  
 
ŞEKERBANK
TARIMSAL KESİM ÖNCELİĞİMİZ
Bankaların tarım kredilerine verdiği önem artıyor. Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Yıldız, "Tarımsal kesim önceliğimiz. Bu yıl 55 ilde 40 bin çiftçiye tarım sigortasının önemini anlattık" dedi
Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Yıldız, bankalarının kuruluş misyonunun tarımın finansmanı olduğunu kaydetti. Sayılı büyük krediler yerine ihtiyacı olan herkese ulaşarak finansman sağlamayı hedeflediklerini belirten Yıldız, "Çiftçilerin ihtiyaçlarını anlamak için bu yıl 5'incisini düzenlediğimiz Anadolu Turu kapsamında uzman ekiplerimiz 55 ilde 40 bin çiftçiye tarım sigortasının önemini anlattı. 2008'den bu yana 195 bin çiftçi ile görüştük" dedi.
Nakit akışına dayalı kredilendirme yöntemi ile kırsal kökenli müşterilerinin zirai ve ticari tüm üretimini birlikte değerlendirdiklerini ifade eden Halit Yıldız, böylece daha önce hiç kredi kullanmayanlara da fırsat tanımış olduklarını, bu yöntemi ilk ve tek uygulayan banka olduklarını söyledi. Türkiye'de çiftçiye özel ticari kartı da ilk olarak kendilerinin piyasaya sunduğunu kaydeden Yıldız şöyle konuştu:
"Hasat Kart ile çiftçilerimize ekim zamanı nakit sıkıntısı çekmeden mazot, yem, gübre, tohum alımını da kapsayan ihtiyaçlarını uygun ödeme koşullarıyla karşılama imkanı sunuyoruz. Tedarikçilerle yaptığımız anlaşmalar sayesinde çiftçiler, ihtiyaçları olan ürünleri, kendilerinin belirledikleri vade ve uygun ödeme koşulları ile temin edebiliyorlar. Ayrıca, Hasat Kart'a tarım sigortası ödeme özelliği de ekledik."
Enerji tasarrufu için 30 milyon lira
Halit Yıldız, EKOkredi Tarım paketi ile enerji tasarrufu konusunda çiftçilere destek verdiklerini söyledi. 2 bini aşkın çiftçi ve üreticiyi enerji tasarrufu konusunda bilgilendirdiklerini ifade eden Yıldız, "Bugüne kadar bu alanda 30 milyon liraya yakın kaynak kullandırdık" dedi.
------ 
Tülin Akın / Tarimsalpazarlama.com

TÜLİN AKIN

2004 yılında öğrenciyken kurduğu Tarimsalpazarlama.com ile Türkiye`nin ilk ve önde gelen iletişim, e-öğrenme networkü ve e-ticaret medyasını hayata geçirdi. 2007 de İhracatın Yıldızlarında e-ihracat birincilik ödülü aldı. Tarımsal Bankalarla birlikte Çiftçi Kredi kartlarını modelleyerek, çiftçinin zarar görmeden finans kaynağı bulmasını sağladı ve bunları anlatmak için 12.000 köy ziyareti gerçekleştirdi. Vodafone ile birlikte Çiftçi Kulübü nü kurdu ve Çiftçiye özel SMS ve Uygulamalarla 1 milyon 400 bin çiftçinin ve ailesine bilgi ve hizmet ulaştırarak tarımda erken uyarı bilgilendirmeleri ile yaşam tarzlarını değiştirdi. Intel`in desteklediği, okuma yazma bilen herkesin kullanabileceği ve bilgi, iletişim, pazarlama, ihtiyacı olan konularda uzmanlara soru sorabilmeyi sağlayan bir Çiftçi Bilgisayarı yazılımı ürettirdi. Kırsal Alanda Su Bilincini geliştirmek ve Traktör Kazalarını önlemek amacıyla da Sosyal Sorumluluk projeleri gerçekleştirdi. 2012 Türkiye Ziraatçılar Derneğinden Tarımsal Ticareti Geliştirme Ödülü, 2013 Sabancı Vakfından Türkiye`nin Fark Yaratanı, 2013 JCI - TOYP Dünya`nın 10 başarılı Genci Girişimcilik ödülü, 2103 Anita Borg Institute Uluslararası Sosyal Etki Ödülü, 2013 Garanti - KAGİDER Yılın Kadın Sosyal Girişimcisi Ödülü almış, JCI ve ICC-WCF tarafından 2014 yılında Nobel`e aday gösterilmiştir.`TABİT Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri` ve `Tarımsal Pazarlama` şirketlerinin Kurucu Ortağıdır.
» Tüm Yazıları
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK