Twitter

SİZ HİÇ İNCİR CİPSİ YEDİNİZ Mİ?

Bir ilki başaran kadın çiftçimiz Semra Ünal ile projesi hakkında konuştuk.

Merhabalar, öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

10.01.1977 doğumluyum. Aydın ili Kuyucak İlçesi Kurtuluş Mahallesinde yaşıyorum. Üç çocuk annesiyim. Lise mezunuyum. 23 yıldır çiftçilikle uğraşıyorum. 

Bu proje için tebriklerimizi kabul edin lütfen. Bu proje nasıl doğdu kimin aklına geldi?

Öncelikle teşekkür ediyorum. Cennet elmasının kurusu ile projeye başvurdum. Sonrasında kızımla birlikte incire katma değer olarak incir cipsini yaptık. Aslında birçok doğal ürünle ilgileniyorum. İlk olarak incirle başladığım bu yola cennet hurması kurusu ile devam ettim. İncir ülkemiz açısından çok talep gören bir ürün fakat bunu nasıl çeşitlendirebiliriz diye düşündük. Ve kızımla incir cipsi üzerine yoğunlaştık. 

Kadın girişimciliğinin giderek artış gösterdiği günümüzde, rekabetçi ortamlar zorlukları da beraberinde getiriyor. Siz bir kadın girişimci olarak hangi zorluklarla ve engellerle mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz?

Yeni bir ürün sergilediğimiz için öncelikle tanıtım aşamasında zorluklar karşımıza çıkıyor. Ve damak zevki farklılığı da bizi zorluyor yeni bir lezzeti alıştırmak çokta kolay değil. Fakat yavaş yavaş bu zorlukları aşıyoruz. Ama şimdiye kadar hiçbir şekilde kadın girişimci olduğum için ters bir tepki almadım. Aksine çevremdeki herkesin desteği üzerimde oldu. 

Girişimciliğinizde sizi neler motive ediyor? Hem üretim hem pazarlama-satış tarafını bir arada nasıl yürütebiliyorsunuz?

Yeni insanlarla tanışmak, müşteri memnuniyeti, ürünlerimizin gitgide geniş bir alana hitap etmesi bu işteki motivasyonumu artıran önemli etkenler. İşlerin hepsini bir arada yürütmek tabi ki çok zor fakat biz bunu aile bütünlüğümüzle sağlıyoruz. Bu yolda en büyük destekçilerim eşim ve çocuklarım. 

Yapılmamış bir şeyi yaptığınız için elbette olumsuz tepkiler almışsınızdır. Sizi ayakta tutan şey neydi?

Olumlu tepkilerin yanında olumsuz tepkilerde aldım. Benim için olumlu tepkiler kadar olumsuz tepkilerde çok değerli. Çünkü yeni bir yola çıkıyorum elbette hata yapabilirim. Ama bazen öyle kötü yorumlar alıyorum ki işte o zaman mutlu oluyorum çünkü bir şeyi başardığımı anlıyorum. Eğer iyiyseniz kötü yorumlara çok maruz kalırsınız. Yani bu yorumlar doğru yolda olduğumu gösteriyor. Motivasyonumu daha da güçlendiriyor. 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Bir kadın olarak bütün kadınlara sesleniyorum "Biz kadınların başaramayacağı hiçbir şey yok.Yeter ki inanalım. İnanmak öyle güçlü bir şey ki bir bakıyorsunuz hayal bile edemediğiniz bir noktadasınız. Ben hayatımda hiç karamsar olmadım. Olmayacağımda."

Röportaj: Münevver Rabia AKILLI

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK