Twitter

RÜZGARDA ÖNLİSANS BAŞVURULARI İNCELENİYOR

EPDK Başkanı Yılmaz, Rüzgar Enerjisi Santralleri (RES) için yapılan önlisans başvurularındaki değerlendirmelerin tamamlandığını söyledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Rüzgar Enerjisi Santralleri (RES) için yapılan önlisans başvurularındaki değerlendirmelerin tamamlandığını ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğüne (YEGM) gönderildiğini söyledi.

Yılmaz, RES önlisans başvurularındaki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimi için belirlenen kapasitenin 14 kat üzerinde gelen başvuruların değerlendirme süreci ile ilgili Yılmaz, “3 bin megavatlık kapasitenin tamamı için yapılan ve kapasite büyüklüğü 42 bin megavata yaklaşan bin 99 RES önlisans başvurusundan incelemeye uygun bulduğumuz bin 5'i ile ilgili çalışmaları tamamladık ve teknik değerlendirmenin yapılması için YEGM'e gönderdik” diye konuştu.

YEGM tarafından mevzuata uygun bulunan başvurular, bağlantı görüşünün oluşturulması için TEİAŞ ve ilgili dağıtım şirketine yönlendirilecek.

EPDK, şirketlerin RES ön lisans başvurularını geçtiğimiz nisan ayında başlatmış, TEİAŞ tarafından 2018 yılı sonuna kadar belirlenen 3 bin megavatlık kapasitenin tamamı için kapasite büyüklüğü 42 bin megavata yaklaşan bin 99 RES ön lisans başvurusu almıştı.

Trt Haber
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.