Uygulama
Twitter

ORGANİK HOŞAF

Hoşafın organiği olur mu?

Elbette olur. Organik olarak yetiştirilen erik, elma, armut, üzüm gibi ürünlerin hemen tamamından organik olarak hoşaf yapılabilir. Elbette organik ürünlerin raf ömrü, konvansiyonel olarak üretilen, raf ömrünü uzatmak için içeriğinde bazı ek maddeler bulunduran hoşaflara göre çok daha kısadır.

Devletimizin basın yayın dairelerinin başında gelen TRT'de yayınlanan "Bir Fikrin Var mı?" yarışmasında yarı finalde batmayan deniz gözlüğü ve portatif fizik tedavi cihazı projelerini geride bırakarak finale yükselen "Organik hoşaf" projesi, haklı olarak tartışmalara neden olmuştur. Jüri her kim ise, yarışmanın başında elenmesi gereken bir projeyi, finale kadar yükseltmiş olmanın mutluluğunu yaşamışlardır.

Doğal olarak "Bir fikrim mi var" yarışmasının yapımcı şirketi, tepkiler aşırı yükselince açıklama yapmak zorunda kaldı. Çok izlenen bir kanal ve haliyle yarışma olmadığı için tepkilerin bu kadar fazla olmasının nedenini daha iyi anlamışlardır. İzlenme oranı diplerde gezen bir programa bile bu kadar çok tepki yağıyorsa, seviyesi ne kadar düşük programlar yaptıklarını da görmüşlerdir. "Tam 10 yıldır ekranlarda olan bilim değil girişimcilik yarışması "Bir fikrin mi var"ın kazananı hız ayarlı yol kasisi projesiyle Adnan ve Uğur Kal kardeşlerdir. Gıda mühendisi olan Kübra Ağca ise Hoşaf üretim projesiyle finale hoşafı bulduğunu iddia ederek değil, pastörize etmeden raf ömrünü uzatma ve lojistik gibi sorulara araştırma geliştirme yaparak aynı ayran gibi hızlı tüketim ürünü olarak satışa çıkma fikriyle yükselmiş - sonra da elenmiştir." Şeklindeki açıklamaları ne yazık ki izleyiciyi tatmin etmemiştir. Çünkü insanın aklına gelmeyen bir konu değildir. Yarışmada torpil yapıldığı kanaatini yıkacak hiçbir özellik yoktur.

Dile getirilen tepkiler, kamu yönetiminde yaşanan arızaları da gözümüze sokmaktadır aslında. Tepkilere bir göz atacak olursak vatandaşımızın bazı konularda hafızasının iyi olduğunu da görürüz:

- Bu aynı TÜBİTAK'ın elektronik seccadeyi birinci yapıp insülin bandını seçmemesi gibi. Bant NASA'da birinci oldu. Burası Türkiye!

- Yıllardır bunlar ne yer ne içer diye merak eder dururdum. Meğer organik hoşaf içiyorlarmış. Baksanıza Alzheimer cipini bile solladı.

- Yetenek yarışmasını bir köpeğin kazandığı bir ülkede bilim yarışmasını organik hoşafın kazanması hiç şaşırtmadı.

- Bu tür icatlar gizli kalmalı, seri üretim için gerekli tesisleri kurmadan, patentini, lisansını her neyse almadan televizyonda deşifre etmenin ne gereği var.

Evet, bu yorumlar ve görüşler uzayıp gidiyor. Çok daha yakışan görüşler var ama içinde argo kelimeler olduğu için almanın gereği yoktu. İnsanın fikri olmalı. Medeni cesaret gösterip bu yarışmaya gelmiş yarışmacıların da emeğini yememek gerekiyor. Öyle olunca insanımızın fikirleri gelişir değil mi? Yoksa yarışmanın içeriği güzel. En azından tombala çekip zengin olmuyorlar. 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK