MUTLULUĞUNUZU TAVAN YAPTIRACAK 7 BESİN

Ülke olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Herkes akın akın mutluluğu ve ağzının tadını arıyor. Ağzınızın tadını yerine getirmek istiyorsanız, kendinizi bir nebze olsun iyi hissettirecek ruh halinizi değiştirecek besinleri tüketmekle başlayabilirsiniz. Bu besinler hem ruh sağlığınızı iyileştirecek hem de enerjinizi yükseltecek.

Muz

İçerdiği yüksek potasyum ve vitamin B sayesinde serotonin miktarını arttırmaya yardımcı olur. Fiyatını çokta yadırgamayarak günlük bir tane muz yemek sizi oldukça olumlu yönde etkileyecektir.

Balık

Hazır av sezonu da açılmışken balık yemenin tam zamanı. İçerdiği yüksek omega 3 sayesinde serotonini artırarak mutluluk veriyor. Beyin fonksiyonlarının da düzenli çalışmasına destek olan balık, kötü kolesterol düşmesine, iyi kolesterolün  yükselmesine katkı sağlıyor, kalp-damar sağlığını koruyor.

Çilek

C vitamini ve çeşitli mineraller açısından da zengin olan çilek, serotononin hormonunun artmasına yardımcı oluyor. İnsanı yerken bile mutlu eden çilek dünyanın en güzel meyvelerinden biri.

Bitter çikolata

Beyinde serotonin ve endorfin seviyelerini artırarak gün içerisinde daha mutlu hissedilmesine yardımcı olan bitter çikolata, kalsiyum, magnezyum, bakır ve potasyum mineralleri açısından da oldukça zengin. Çikolatanın ağızda erimesinin verdiği mutluluğun yerini hiçbir şey tutmaz.

Kestane

Bize kalırsa kestane de mutluluk salgılayan bir meyve. Hem yapımı, hem ortamı pişerken çıkan kokusu,  ve yerken ki haz insana mutluluk veriyor doğrusu.

Ay çekirdeği

Anti stres savar  özelliği olan,  her türlü ortamda sıkıntıya savaş açan bir yiyecek. Yeme hızı stres ve can sıkıntının boyutuna  göre değişir. Eminiz ki bir çoğunuz akşam otururken ay çekirdeği yemekten kendinizi alamıyorsunuz.  Uzmanlar bir avuç diyor, aman abartıp bir paket yemeyin. Sokakta, evde, düğünde, komşuda her yerde yiyin ama bir paket yemeyin. 

Mısır 

Közlemesi, haşlaması, patlatması aklınıza gelebilecek her türlüsü insanı mutlu eder. Ye ye doyamazsınız, mutlu anların, güzel zamanların, paylaşmanın tadıdır mısır. Canınız çok sıkıldığında şöyle bir mısır patlatayım dersiniz. Demelisiniz de.  Keyif için birebir.

Stresten kendinizi yıpratmak yerine bu besinleri yeteri kadar ve dengeli alırsanız vücudunuzda size keyifli zamanlar yaşatır.  Evet her şeyin pahalı olduğu bu dönemde ne olursa olsun kendinize zaman ayırmayı ve keyif yapıp mutlu olmayı ihmal etmeyiniz. Sağlığınız her şeyden önemli.

Tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.