Twitter

MAHSÜLLER TARFİN`E EMANET!

Tarfin Ülke Satış Müdürü Tolga Yücel ile geniş kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdik.

Tarımın sürdürülebilirliği ve verimliliği için dijital teknolojilerin kullanımı, çiftçilere büyük fırsatlar sunuyor. Tarfin, bu alanda çığır açan hizmetleriyle öne çıkıyor.

Tarfin, tarım sektöründe tedarik zincirini dijitalleştirerek çiftçilere ve tarım bayilerine yenilikçi çözümler sunuyor. Sunduğu hizmetlerle çiftçilerin üretimini desteklemeyi, gelirlerini korumayı ve tarım sektörünü sürdürülebilir bir şekilde dönüştürmeyi amaçlıyor.

Tabi böyle olunca biz de teknolojiden doğmuş ve teknolojiyi takip eden bir tarımsal haber portalı olarak ayrıntılı bilgilenebileceğimiz bir söyleşi hazırladık. 
Tarfin Ülke Satış Müdürü Tolga Yücel sorularımıza ayrıntılı cevaplar verdi. 


Tarfin'in Çiftçiye Sunduğu Hizmetler Nelerdir? 

Tarfin ile tarımın sürdürülebilirliği için tedarik zincirinde teknolojinin de gücünü kullanarak hem çiftçimize hem de tarım bayilerine uygun alışveriş imkanı sunuyoruz. Tarfin Mobil ile çiftçilerimizi bölgelerindeki tüm tarım bayilerinin fiyatlarını karşılaştırmalı görmelerini, istedikleri ürünler için teklif alabilmelerini ve kendilerine uygun ödeme koşullarına göre ister peşin ister vadeli satın alımlarını gerçekleştirmelerini sağlıyoruz. Kefil, ipotek ve ek masrafın olmaması gibi faydalar, çiftçiler için büyük avantaj sağlıyor ve oldukça ilgi görüyor. Başlangıçta sadece çiftçilerimize rekabetçi fiyatlarla tarım girdisi alışverişi imkanı sunarken, bugün tarım bayilerinin ürün tedariğine yönelik Tarfin PRO ve çiftçinin hasat sonrası mahsulünü yönetmesine imkan sağlayan Tarfin Emanet olmak üzere iki yeni iş modellerimiz de bulunuyor. Son olarak değişen piyasa koşullarına karşı çiftçinin üretimini güvenle sürdürmesi amacıyla sunduğumuz hizmetlere Gelir Korumalı Paketimizi de ekledik. Gelir Korumalı Paket, çiftçilerin buğday üretimi için girdi alışverişlerini mahsul değerine endeksli olarak gerçekleştirmelerini sağlıyor. 


Gelir Korumalı Paket Ürünü Hakkında Bilgi Verir Misiniz? 

Tarfin olarak çiftçinin üretimini güvenle sürdürmesi amacıyla sunduğumuz hizmetlere Gelir Korumalı Paketimiz ile devam ediyoruz. Gelir Korumalı Paket, çiftçilerin buğday üretimi için girdi alışverişlerini mahsul değerine endeksli olarak gerçekleştirmelerini sağlıyor. Bu sayede çiftçi giderlerini gelirine endekslemiş oluyor, belirsizliği ortadan kaldırıyor. İlk örneğini buğday özelinde uygulamaya aldığımız bu sistemi, tüm Türkiye'deki yetkili satış noktalarında çiftçilerin hizmetine sunduk.  Geçtiğimiz sene bu alışverişlerde ortalama 12 ton gübre alan bir çiftçi 50bin TL'nin üzerinde tasarruf etmiş oldu ve elde ettikleri gelirle yatırım yapma fırsatı buldu. 

Çiftçi Bu Sistemden Nasıl Yararlanacak?

Burada sistem şu şekilde çalışıyor: Tarım girdi alışverişi sırasında bugünün Türkiye Ürün İhtisas Borsası'ndaki (TÜRİB) ekmeklik buğday kategorisinin ortalaması baz alınıyor, çiftçi ödeme tarihinde yine aynı borsanın fiyatlarına endeksli olarak ödemesini yapıyor. Tavan fiyat uygulaması ile girdi alışverişinde çiftçi korunuyor. Buğday fiyatları şeffaf bir şekilde sergilendiği için çiftçiler fiyatları kolaylıkla takip edilebiliyor. 

Bu sistemden yararlanabilmek için Tarfin Mobil uygulamasını cep telefonuna indirmek ya da en yakın yetkili Tarfin Satış Noktası'nı ziyaret etmek yeterli. 

Bu Sistemin Üretime ve Çiftçiye Sağlayacağı Katkılardan Bahseder Misiniz? 

Türkiye'de tarımın güçlendirilmesi için devlet politikaları kadar özel sektöre de görev düştüğünün farkındayız. Geçtiğimiz sene atılan adımlarla çiftçilerimiz desteklemelerini aldı, üretimine devam etti. Bu çözümlerimizle Tarfin olarak biz de çiftçilerimizi son yıllardaki ekonomik açıdan yaşanan piyasa değişikliklerine karşı koruyarak, daha güçlü bir konuma ulaştırmayı amaçlıyoruz. Gelir Korumalı Paket ile artan küresel arzın yanında, gittikçe pahalılaşan girdi maliyetleri ve ekonomik koşullara karşı çiftçimize destek olmayı amaçladık. Güçlü bir ekonominin önemli yapı taşlarından olan çiftçimizin, güvenle bu yolu sürdürmesini sağlayacak modelimizle, hem onların emeğini hem de ülkemize ve geleceğe sundukları değeri koruma altına alıyoruz.  

Benzer Model Farklı Ürünler İçin De Uygulanacak Mı? 

Elbette. Buğday çiftçileri için başladığımız bu uygulamayı arpa ve mısır gibi üretim kategorilerine de taşımayı hedefliyoruz.

Tarfin Emanet Hakkında Bize Bilgi Verebilir Misiniz? 

Tarfin Emanet çiftçinin mahsulünü uygun koşullarda depolayarak mahsul değerlendiğinde satmasını sağlıyor. Bu hizmette çiftçi Tarfin Emanet'i tercih ettiğinde mahsulünün değerinin %70'ini o günün piyasa koşulları ile avans olarak alabiliyor. Depolamayı tercih ettiği süre Tarfin güvencesi ile ürünlerini depolayabiliyor, satış talebini istediği zaman yönetebiliyor. Satış gerçekleştirdiğinde, sağladığı kazancı da cebinde kalıyor.
Tarfin Emanet'i kullanan çiftçilerimizden çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Çiftçilerimiz, Emanet'ten önce depolayacak sözleşmeleri olmadığı için mahsulünü hemen satmak zorunda kaldığını söylüyordu. Bu da hem gelir kaybına neden oluyor hem de tüm sene boyunca çalıştığı emeğinin karşılığını alamadığı durumlarla karşılaşabiliyordu. Emanet ile birlikte çiftçilerimiz, mahsulünü dilediği zaman satıyor ve değerinde satarak kazançlı çıkabiliyorlar.
Emanet hizmetimiz önce buğday ürünü ile başladı, şimdi mısır ile devam ediyoruz. Amacımız bu hizmeti daha da genişletmek. Tarfin Emanet'i yeni dönemde daha da yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Ya Tarfin'in Mobil Uygulaması?

Tarfin Mobil ile ihtiyacı olan çiftçilerin tarım girdilerine hızlı, kolay ve uygun fiyatlarla ulaşması için yatırımlar yapıyoruz. Çiftçilerin gübreden mazota kadar tüm ihtiyaçlarının alışverişlerini kolayca satış noktaları ve mobil uygulama üzerinden yapabilmelerinin yanında, peşin veya hasat vadeli ödeme imkanları ile çiftçiye destek oluyoruz. Tarfin Mobil, sunduğu teknolojik altyapısı sayesinde tüm bayilerin güncel girdi fiyatlarını tek bir platform üzerinden sunma ayrıcalığı sağlıyor. Tarfin Mobil kullanıcısı bulunduğu konumu sisteme giriyor, bölgedeki ve yakın çevredeki ürünleri kolaylıkla görebiliyor. Yine bu akıllı algoritma sayesinde mesafeye ya da fiyata göre sıralama yapılabiliyor. Bu da tarımsal girdi alışverişlerinde avantaj sunuyor. 

Ürünleri Nasıl Temin Ediyorsunuz?

Tarfin olarak biz ürün satmıyoruz, çiftçileri ürün satın alımlarında satış noktalarına yönlendiriyor ve peşin ya da hasat vadeli ödeme talepleri konusunda onlara destek oluyoruz. Çiftçilerimiz Tarfin Mobil'den anlaşmalı noktamızı seçerek işlemlerini hızlıca satış noktamızda tamamlıyor. Eğer bir tarım bayisi peşin ya da vadeli tarım girdisi satın almak isterse Tarfin PRO modelimiz devreye giriyor. Tarfin'in tedarik iş modeli Tarfin PRO ile satış noktaları gübre, yem gibi tedarik etmek istedikleri tüm tarım ürünlerine ulaşabiliyor, sonrasında tedarik ettiği ürünlerin satışını Tarfin platformundan peşin, kredi kartı ya da vadeli olarak gerçekleştirebiliyor. Türkiye genelinde satış noktalarımızın istediği noktaya hızlıca ürün tedariğini gerçekleştirerek işlerini büyütmelerine destek oluyoruz. Tarfin PRO ile yetkili satış? noktalarımızın daha fazla ürüne daha uygun fiyatla ulaşmasını sağlıyoruz. Şimdiye kadar satış noktalarına 146 farklı marka ve 319 farklı çeşit ürün tedarik edildi.

Bu Çok Heyecan Verici Gelecek Planlarınızdan Bahseder Misiniz?

Tarım tedarik zincirinde farklı çözümlere imza atarak çiftçimize fayda sağlamak bizim en önemli özelliğimiz. Özellikle Romanya'dan başlayan yurt dışı açılımımız da hem ülkemiz hem de fintek sektörü açısından önemli bir itici güç oldu. Hem ülkemizin önde gelen hem de uluslararası finansman kaynakları ile yaptığımız anlaşmalarla üreticiden tüketiciye giden yolda katma değer oluşturmaya ve yeni ülkelere açılmaya devam edeceğiz.

Sürdürülebilirlik Konusunda Ne Düşünüyorsunuz?

Tarfin olarak tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, bizim en büyük hedeflerimizden birini oluşturuyor. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz çözümlerden biri olan Gelir Korumalı Paket, çiftçimizin gelir-gider dengesini koruyor, fiyat artışlarından etkilenmemesini sağlıyor. İlk örneğini buğday özelinde uygulamaya aldığımız Gelir Korumalı Paket'in yanı sıra önümüzdeki dönemde bu alanda yeni gelişmeleri de duyurmaya devam edeceğiz.

Bize Tarfin Kullanan Bir Çiftçi Hikayesi Anlatabilir Mısınız?

İki yıldır Tarfin'i kullanan Şanlıurfalı çiftçimiz Mahmut Kızmaz, Tarfin ile tanıştığı günden beri tarım girdisi ihtiyaçlarını kolaylıkla karşıladığını anlatıyor. Yine Adana'daki bir çiftçimiz Sezai Aytan da ekeceği alanın fazla olduğunu ve gübre alışverişi konusunda Tarfin'den aldığı destekle üretimi başarıyla sürdürdüğünü aktarıyor. Konya Çiftçisi Murat Yıldız, ödeme kolaylıkları sunduğu için Tarfin'den memnun olduğunu, istediği zaman ürün alabildiğini ve sadece telefon vasıtasıyla ürünleri alabildiğini belirtiyor. Bununla sınırlı kalmayarak tarım bayileri de Tarfin ile çalışarak işlerini büyütüyorlar örneğin Çorum Bayimiz Alıcılar Tarım'dan Burhan Bey, Tarfin ile tanıştıktan sonra sermayesini bağlamadan işlerini büyütebildiğini belirtiyor.  

Evet sormak istediğimiz her şeyi sorduk. Tarfin Ülke Satış Müdürü Tolga Yücel'e geniş açıklamaları için teşekkür ediyoruz. 

Siz neler düşünüyorsunuz yorumlarda buluşalım. 

Röportaj : Hafize Sert 

 

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.