Twitter

`KADİM ŞEHİR VE ÜNİVERSİTEMİZ`İN BU HAFTAKİ KONUĞU PROF. DR. BEKİR BÜKÜN

Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Bükün, "Kadim Şehir ve Üniversitemiz" adlı programın bu haftaki konuğu oldu.

Yerel yayın yapan TV 21 ekranlarında yayınlanan programda Ziraat Fakültesinin çalışmaları hakkında bilgiler veren Bükün, 8 bölümlü fakültelerinde tarım alanından ziyade hayvancılık alanında da projeler yürüttüklerini, laboratuvar alanında da birçok çalışmaları olduğunu söyledi.

TÜBİTAK ve Üniversiteden aldıkları desteklerle öğrencilerinin çalışmalar yapabilmesi için modern laboratuvarları fakültelerine kazandırdıklarını söyleyen Bükün, "Ziraat güvenilir gıda ihtiyacını karşılayan önemli bir alandır ve son yıllarda bu mesleğin popülerliği giderek artmakta" dedi.

Gül bahçeleri ve Karacadağ pirinci üretimi konusunda yeni çalışmalar yaptıklarını söyleyen Bükün, gül şehri Diyarbakır'da gül yetiştirdikleri bir bahçeleri olduğunu söyledi. Bükün, çiftçi evi çalışması ve çocukların böcek korkusunu yenmeleri için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verirken, problemleri olan üreticilere, çiftçilere birebir danışmanlık hizmeti verdiklerini söyledi.

Sertifikalı tohum konusunda bilgiler veren Bükün, bitkilerin genlerini araştırdıklarını, eksikleri gidererek öğrencilerine eğitim konusunda her türlü imkanı sağladıklarını söyledi.

Son dakika
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.