Twitter

HİBE DESTEĞİ İLE ÇİFTLİK KURDU 15 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLADI

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaşayan Emrullah Yüksel, hibe desteğiyle kurduğu ve 15 kişiyi istihdam ettiği çiftlikte aylık 75 ton süt üretiyor.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde girişimci Emrullah Yüksel, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldığı hibe destekle hayalini gerçekleştirdi.

Ankara Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Yüksel, yaklaşık 10 yıldır kurmayı planladığı çiftlik için öz sermayesinin yeterli olmaması üzerine hazırladığı proje ile TKDK Diyarbakır İl Koordinatörlüğüne başvurdu.

Müracaatının uygun bulunmasının ardından Bismil'de 2 milyon 500 bin lira hibe destekle 18 bin metrekare alanda açık sisteme sahip 15 kişinin çalıştığı çiftlik kuran Yüksel, 100 büyükbaş hayvanla yetiştiriciliğe başladı. Kapasitesini bir yıl sonra 200 büyükbaşa çıkaran Yüksel, günlük ortalama 2,5 ton, aylık 75 ton süt elde ediyor.

AVUSTURYA'DAN GETİRDİ

Yüksel,  yaptığı açıklamada, süt üretimi yapmak için uzun yıllar araştırma yaptığını söyledi.

Hem üretici olmak hem de bölgedeki işsizliğin önüne geçmek için çiftlik kurduğunu anlatan Yüksel, Avusturya'dan getirdiği 100 büyükbaş hayvanla üretime başladığını bu yıl hayvan sayısını 203'e çıkardığını kaydetti.

Yüksel, 15 kişiyi istihdam ettiği çiftliği daha da büyütmek için yeni proje hazırladığına işaret ederek, "Devletimizin desteği ile hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. Günlük 2,5 ton aylık 75 ton süt üretiyoruz. Bölge ve ülke ekonomisine katkım olduğu için mutluyum." dedi.

İşçilerden Vedat Şat da ilçede iş imkanının az olması dolayısıyla daha önce mevsimlik işçi olarak çalıştığını, çiftlik sayesinde başka şehre göç etmeden memleketinde çalışma imkanı bulduğunu dile getirdi.

AA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.