Twitter

HERKESE BİR FİNANSÇI LAZIM

Üretici Gazetesi olarak, Kobi ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber ile Finansbank işletme ve tarım bankacılığı hedeflerini konuştuk.

Finansbank Kobi ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, "Temel stratejimizi tarım sektörünün yapısal sorunlarına çözüm getirecek yatırımları desteklemek olarak belirledik. Finansbank olarak, tarımsal  işletmelerin, modern tekniklerle üretim yapan, ölçek ekonomisine uygun, yerel ve uluslararası pazarlara entegre olmasını sağlayacak yapıya ulaşmalarına destek vererek sektörle birlikte büyümeyi hedefliyoruz." Dedi

ÜRETİCİ: Tarım bankacılığı nasıl bir gelişme gösteriyor, bu alanda nasıl bir gelecek öngörüyorsunuz?

Metin Karabiber; Son yıllarda uluslararası boyutta en çok konuşulan gündem maddelerinden biri Gıda Güvenliğidir. Dünya nüfusu her yıl geometrik bir hızla ortalama yüzde 3.5 artış hızı ile büyüyor. Buna karşın gıda üretim artış hızı ise yüzde 1.4'ler seviyesinde ve maalesef aritmetik büyüme gösteriyor. Bu haliyle gitmesi durumunda dünya nüfusunu doyurmak daha kritik bir hal almaya başlayacak.

Tüm bu gelişmeleri tek başına nüfus artışına bağlamak elbette doğru değil; dünya üzerinde her yıl ortalama 100 milyon hektar tarım alanını kaybediyoruz. Kıyaslamak gerekirse her yıl ülkemizin yüzölçümünden daha büyük bir tarımsal üretim alanını kaybediyoruz.

Bundan 20 yıl önce 1 hektar alan 1 kişiyi beslerken, bugün 1 hektar alan 5 kişiyi beslemek zorunda. Tüm bunlar çok önemli 2 sonucu doğuruyor; gıdaya olan ihtiyaç ve paralelinde gıda fiyatları artıyor. Tüm bu gelişme ve sonuçlar tarım sektörünü tüm dünya için olduğundan daha da stratejik hale getiriyor.

Ülkemiz açısından ise temel ekonomik sektörlerin başında gelen tarım sektörü; kalkınmaya bir çok kriter yoluyla katkıda bulunuyor. Bu katkılar; tarıma dayalı sanayi sektörüne girdi sağlaması, nüfusun zorunlu gıda maddeleri ihtiyacını karşılaması, sanayi ürünleri için talep yaratması, çalışan nüfusun önemli bir bölümüne istihdam sağlaması, ticarete konu olan ürünler yoluyla ihracata katkıda bulunarak ödemeler dengesi üzerindeki etkisi, ulusal gelirin önemli bir kaynağı olması ve ülke kalkınmasına önemli etkisidir.

Tüm bu değerlendirmeler tek bir sonucu ortaya çıkarıyor; tarım ve hayvancılık sektörü tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz için de çok stratejik bir sektördür. Dolayısı ile sektöre ilişkin hizmet katmanlarını oluştururken bu gerçeklerle, değerine yakışır hale getirmeniz gerekiyor.

ÜRETİCİ: Tarım bankacılığı dünya ekonomisindeki yeni gelişmelerden nasıl etkileniyor? Kredi faizleri arttı mı?

Metin Karabiber; Tarım Bankacılığı' da ,  bankacılık sisteminin hemen her branşı gibi dünya ekonomisindeki istikrarsızlık ile beraber  değişen kredi maliyetlerinden olumsuz anlamda etkilenmektedir.  Ekonominin  seyrine ilişkin belirsizlik olması nedeniyle kısa vadeli faiz oranlarının seyri de belirsizlik göstermektedir. Ekonomide meydana gelen daralma ve bu yıla ilişkin büyüme beklentilerin düşmesi kısa zamanda  faiz oranlarında çok keskin düşüşlerin olmayacağını gösteriyor.

ÜRETİCİ: Çiftçilerin kredi ödemelerinde sorunlar var mı? Bu sorunlara yaklaşımınız nedir?

Metin Karabiber; Özel bankaların Tarım ve Hayvancılık sektörüne destek vermeye başlaması ile birlikte çiftçi alternatif finansman kaynağına yönelmiş bu sebeple özel bankalara olan talep  günden güne artmaya başlamıştır. Artan talep sonucu kredi plasmanının konu sektörde büyümesi takibe düşen kredilerdeki artışı yanında getirmiştir. Takibe düşen kredilerde önceliğimiz, müşterimizin ödeme güçlüğüne yol açan nedenleri (kuraklık, verim düşüklüğü, doğal afet,ürün fiyatlarındaki düşüş vb.) araştırıp, içinde bulunduğu durumdan çıkabilmek için kendisine finansal danışmanlık hizmeti vererek çiftçimizi sisteme tekrar geri kazandırmak oluyor.

ÜRETİCİ:  Bu alanda projeleriniz var mı?

Metin Karabiber; Bu yılda 2013 te olduğu gibi öncelikli büyüme alanlarımızdan biri 'Sözleşmeli Üretim Kredileri'dir. Tarımsal işletmelerin önemli sorunlarından biri olan pazar entegrasyonunu sağlamaya yönelik olarak hazırladığımız Sözleşmeli Üretim Kredileri'nde faiz avantajı sunarak bu alanda odağımızı artırıyoruz.  Faiz avantajı sunacağımız üretim alanlarından biri de 'Organik Tarım ve İyi Tarım' uygulamaları olacak. Bunlar uluslararası pazar uyumu açısından önem vermemiz ve gelişmesi gereken alanlar. Bu nedenle üretimini sertifikalı hale getiren işletmeleri öncelikle destekliyoruz. Tarım sektöründe karşılaşılan olası risklere karşı güvence oluşturan ve primlerinin yüzde 50'si devlet tarafından karşılanan TARSİM Sigortası konusunda da çiftçinin yanındayız. Çiftçilerimize Ferdi Kaza Sigortası ve Traktör Kasko Sigortası gibi ürünleri de sunuyoruz. Finansbank'ın web sayfasında Tarım Bankacılığı uygulamaları için hazırladığımız özel alandan, çiftçiler tarım danışmanlarına ulaşılabiliyor ve özel destek alma olanağı elde ediyor.

Finansbank Tarım Bankacılığı bakış açısı ile tek odak noktamız üreticilerimiz, çiftçilerimiz değil. Sektör; üreticisi, gübre satıcısı, ilaç satıcısı, fide üreticisi, akaryakıt satıcısı gibi üretime girdi sağlayan noktaları ve tarımsal ürünü hammadde olarak işleyen veya işlemeksizin direkt üreticiye satan tarıma dayalı sanayi ve tarımsal ürün ihracatını yapan her ticaret erbabı ile bir bütün. Yani tarımsal bir değer zinciri var ve bu zincirin her halkası bizim hizmet alanımız.

ÜRETİCİ: Ne tür ürün ve hizmetlerle faaliyet gösteriyorsunuz? - Tarım alanında çalışmalarınız ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Metin Karabiber; Tarım bankacılığının gelişimi doğrultusunda, biz de Finansbank olarak, bankacılık alanında getirdiğimiz yenilikler ve ''Herkese bir finansçı lazım'' anlayışımız ile tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel ürünler sunuyoruz.

Tarım Bankacılığı konusunda yedi bölgede konumlandırdığımız uzman saha ekibimiz ile çiftçilere bire bir tarımsal danışmanlık hizmeti veriyoruz. 59 ilde 140 şubemiz aracılığıyla çiftçilerimizin tohumdan hasada kadar tüm finansman sorunlarının çözümüne destek oluyoruz.

Bitkisel üretim, hayvancılık, su ürünleri, tavukçuluk, seracılık alanlarına özel 29 farklı kredi ürünümüz bulunuyor. Finansbank'ın web sayfasında Tarım Bankacılığı uygulamaları için hazırladığımız özel alandan, çiftçilerimiz tarım danışmanlarımıza ulaşılabiliyor ve özel destek alma olanağı elde ediyorlar. Tarım çalışanlarına özel kredi paketlerimizi, düşük faiz oranları ve 120 ay vadeli ensek ödeme koşullarıyla sunuyoruz.

Sektöre özel tasarladığımız Çiftçi Nakit ürünümüz ile çiftçimizin nakit ihtiyacını anında karşılıyor, ödeme zamanını çiftçimizin hasad dönemine göre belirlemesini sağlayarak esnek bir ödeme planı sunuyoruz. Herhangi bir nedenle ödeme güçlüğü yaşanması durumunda ödeme periyodunu yılda iki defa öteleme imkanımız bulunuyor.

Sektörde faaliyet gösteren üreticilerin, mevsimsel şartlarını dikkate alarak kredi ödemelerini müşterilerinin gelir elde etme dönemine uygun olarak düzenleyip, tarımsal işletmelerin, modern tekniklerle üretim yapan, ölçek ekonomisine uygun, yerel ve uluslararası pazarlara entegre olmasını sağlayacak yapıya ulaşmalarına destek vererek, sektörle birlikte büyümeyi hedefliyoruz.

"Projeli Yatırım Kredileri, önem verdiğimiz alanlardan biridir. Bu sayede işletmelerin ölçek ekonomisine uygun ve daha verimli çalışan tarımsal işletmeler haline gelmesine destek oluyoruz. Üstelik bu kredileri 120 ay vade imkanı ve düşük faiz oranıyla ile sunabiliyoruz. Finansbank olarak, tarımsal işletmelerin, enerji verimliliğine hizmet edecek 'Yenilenebilir Enerji Yatırımları', pazar entegrasyonu sağlayacak bir sistem olan 'Sözleşmeli Üretim Kredileri' ve güvenilir gıda üretimine hizmet edecek sertifikalı 'Organik Tarım ve İyi Tarım' uygulamalarında faiz avantajı sağlıyoruz.

ÜRETİCİ: Bugüne değin ne kadar kredi sağladınız? Yeni kredi hedefiniz nedir?

Metin Karabiber; 2013 yıl sonu itibariyle müşteri sayımızı 2 kat artırarak sektör pazar payımızı yüzde 1.5 seviyesine taşıdık. 5 yıl içinde pazar payında ilk 3 bankadan biri olmak hedefiyle uzun bir yola çıkıyoruz. Bunu sağlayacak gelecek dönem stratejilerimiz ve buna bağlı organizasyonel ve sistemsel altyapımızı hazırladık. Sektörle birlikte büyümeye kararlıyız.

2014 yılından itibaren hizmet hızı ve kalitemizi ön plana çıkararak sektörün ilk tercih edilen bankası olma iddiamızla sektöre hareket getireceğiz. Sektörün en önemli sorunlarının başında, ihtiyaç duyulan sermayeye zamanında ve en uygun şartlarda ulaşmak geliyor. Bu ihtiyaç sadece finansman sağlayarak çözülmez, önemli olan çok değerli bir iş yapan üreticilerimizin hak ettikleri değerde, kaliteli hizmete ulaşmalarını sağlamak.

Üretici Gazetesi Özel Haberi

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.