tabit
Twitter

GÜNEŞ TARLASI İLE SULAMA MALİYETİ SIFIRLANIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'ye örnek olan 'Güneş Enerji Santrali' projesinde sona gelindi. Santral tamamlandığında, kooperatiflerin ve sulama birliklerinin elektrik maliyetleri sıfıra indirilecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'de bir ilke daha imza atarak, tarımsal sulamada çiftçinin enerji maliyetini sıfırlamak üzere Döşemealtı'nda kurduğu 600 KW gücündeki ilk güneş enerji santralinin panelleri takıldı. Santralin Temmuz ayı içerisinde bağlantı ve kabul işlemleri ile sisteme entegresi sağlanacak ve Ağustos ayı itibariyle ulusal elektrik ağına dahil olacak.

ÇİFTÇİYE CAN SUYU OLACAK

Döşemealtı ilçesi, Mellidağ bölgesinde 33 bin metrekarelik bir alanda kurulan ve mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan güneş tarlası ile tarımsal sulama sistemlerinin elektrik ihtiyacı güneşten karşılanacak ve santral yıllık 2 milyon 700 bin kilovat saat kapasiteli elektrik üretecek. Böylelikle çiftçiler elektriğe ücret ödemeden tarımsal sulamalarını gerçekleştirebilecek. Türkiye'de ilk kez güneşten enerji elde etmek suretiyle kooperatiflerin ve sulama birliklerinin elektrik maliyetlerini sıfırlanacak ve tarımsal sulama çiftçinin üzerinde yük olmayacak.

PROJENİN FİKİR BABASI BAŞKAN MENDERES TÜREL

Türkiye'de hiçbir belediyenin çiftçiye böyle bir destek vermediğini vurgulayan Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Murat Demir, 'Antalya ekonomisi için çok büyük önem taşıyan tarım sektörüne Başkan Türel'in çok büyük bir katkısıdır. Güneş enerji santrali projesinin fikri de Başkan Menderes Türel'e aittir. Başkan Türel, Antalya'nın iklimi nedeniyle en uygun ve en avantajlı üretim yönteminin bu proje olduğunu ifade etmişti' diye konuştu.

Sabah
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.