tabit
Twitter

GÜNEŞ ENERJİLİ DÖNEME İLK ADIM

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bahçesine kurulan güneş enerjisi santralinde deneme amaçlı elektrik üretimine başlandı.

SÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Muzaffer Karadağ, yaptığı açıklamada, dünyada enerji kaynaklarının hızlı şekilde tüketiminin insanları yeni enerji kaynaklarına yönlendirdiğini söyledi. Bu bağlamda güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji gibi alternatif enerji kaynaklarına yönelme eğiliminin arttığını ifade eden Doç. Dr. Karadağ, 'Okulumuzda da bu bağlamda bir çalışmaya gerek görülmüş, güneş panelleri yardımıyla güneşten elektrik enerjisi elde edilmesi düşünülmüştür. Bu konuda gerekli çalışmalar, Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Şahin'in yardım ve destekleriyle yapılarak, prototip bir PV (PhotoVoltaik) elektrik üretim santrali kurulmuştur. Proje kapsamında başlangıçta 36, daha sonra da tekrar ikinci 36'lık panel montaj edilmek üzere planlandı. İlk etapta, 10 kilovat saat bir elektrik enerjisi elde edilecek, bu elde edilen enerji Yüksekokulumuzun ihtiyacı olarak kullanılacak. Eğer ihtiyaç fazlası olursa bu fazla elektrik enerjisi depo edilecek ve daha sonrası için kullanıma sunulacak. Üretilen elektriğin, ileri zamanlarda da ilgili kuruluşlardan izinler alındıktan sonra üniversitemiz kampus şebeke sistemine bağlanılabileceğini düşünmekteyiz. Burada hemen belirtmek isterim ki Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Şahin'in direktifleri doğrultusunda üniversite bünyesinde hazırlanmakta olan daha geniş kapsamlı bir proje üzerinde çalışıyoruz' dedi.

'PROJENİN 10 KİLOVATLIK KISMINI AKTİF HALE GETİRDİK'

Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektrik ve Enerji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cemil Sungur ise çalışmalara Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Mehmet Muzaffer Karadağ'ın destekleriyle başladıklarını belirterek, 'Bu çalışma ile ben ve çalışma arkadaşlarım, büyük oranda hedeflerimize ulaşmış bulunmaktayız. Burada 20 kilovatlık bir güneş enerjisi elektrik üretim sisteminin projesini hazırlayarak sistemin altyapısını oluşturduk. Bölümümüz öğretim elemanları ve öğrencilerimizle birlikte çalışarak şu anda 10 kilovatlık kısmını aktif hale getirdik. Sistemimiz aktif halde çalışmakta ve yüksekokulumuzun elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılamaktadır. Eğitim amaçlı olmasının yanında, bu proje ile güneş enerjisinden elektrik üreterek okulumuzun elektrik giderini karşılamaya çalışmaktayız. Aynı zamanda bu konuyla ilgili olarak Selçuk Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla güneş enerjisinden elektrik elde etme sertifika programını açmış bulunmaktayız' ifadelerini kullandı.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.