EMEKLİ BİR ÖRNEK ÇİFTÇİ: AHMET YÜRÜK

Merhabalar Ahmet Bey, yoğunluğunuzun arasında bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ayrıca geçtiğimiz günlerde bir dolu felaketi geldi başınıza geçmiş olsun dileklerimizi ileterek başlayalım istedim.

-Emekli olduktan sonra tarımla uğraşmak gibi bi düşünceniz var mıydı? Sizi tarıma yönlendiren neydi? Tarımla ilgili önceden bir bilgi birikiminiz var mıydı?

Emekli olduktan sonra tarımla uğraşmayı düşünüyordum. Tarımı ve doğayı seviyorum. Bir ülkenin kalkınması için üretimin artmasından yanayım. Tarımla ilgili önceden bir bilgi birikimim vardı. Araştırmalarım, çalışmalarım yıllardım devam etmektedir.

-Emekli oldunuz, çiftçiliğe başladınız ve şuan öncü çiftçi olarak anılıyorsunuz. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Emekli olduktan sonra tarımla ilgili çalışmalarımı, araştırmalarımı ve denemelerimi hızlandırdım. Çalışmalarımdan ülkeme ve topluma hizmet etmekten çok mutluyum. Faydalı olduğunu düşünüyorum. Emekli olduktan sonra Edirne Ticaret Borsası'na 4 yıl ilk buğdayı ben götürdüm. 4yıl il birinciliğim var. Vali Bey'den plaketler aldım, ödüller aldım. Ayrıca girdiğim sınavlardan 1993 yılında ödül kazandım. Bakanlıktan plaket ve ödül aldım. Sınavlarda Türkiye genelinde dereceye girdim. Bu konuda da çok mutluyum.

-27 çeşit buğday ve 5 çeşit ayçiçeği denemesi kurdunuz. Bu çalışmaların amacı nedir?

27 çeşit buğday ve 5 çeşit ayçiçeği denemesi kurmamınamacı verimli ve kaliteli çeşitleri seçmek, ayrıca hastalıklara dayanıklı ve bölgemize uygun çeşitleri tespit etmek.

Türk Tarımına daha fazla katkıda bulunabilmek.

Tüm bu çalışmaların ben gönüllü olarak yapmaktayım.

-Emekli olacak ve ne yapacağına karar vermemiş kişilere önerileriniz nelerdir?

Emekli olcak arkadaşlara önerim; imkanları varsa tarımla uğraşsınlar, ülkemiz ekonomisine katkıda bulunsunlar.

-Son olarak, 30 Haziran itibari ile emekliler haftasına girmiş bulunmaktayız. Bu konuda söylemek istedikleriniz nelerdir?

Tüm emeklilerin emekliler haftasını kutlarım.

Ben henüz emekli olmadım

Sevgiler, Saygılar

Röportaj: Murat Akçor

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.