Twitter

EGENİN EN BÜYÜK TATLI SU GÖLÜNDE 10 GÜNLÜK SU KALDI

Işıklı Gölü beslenemediği için kuruyor. Kıyıdan 200 metre çekilen sular sonucunda gölün kenarında demirleyen sandallar çamurda kalırken göle gezmeye gelen vatandaşlar sandalla gezdikleri yerleri yürüyerek geziyor.

64 kilometrekarelik yüzey alanı ile Ege bölgesinin en büyük tatlı su göllerinden olan Işıklı gölü sulama sezonun açılması ile kuraklık tehdidi altında. Tarımsal sulamanın en yoğun olduğu Temmuz ayında gölde 10 günlük su kaldığı belirtildi.

650 BİN DEKAR ARAZİ SULANIYOR 

1 Nisan'da başlayan sulama sezonu ile yaklaşık 650 bin dekar arazinin sulama ihtiyacını karşılayan Işıklı Gölünde başlayan kuraklık neticesinde 30 Eylül'de sona erecek sulama sezonun sonuna kadar su kalmayacağı belirtiliyor. Doğal yaşamın devam etmesi için göldeki su miktarının %26'sının bırakılması gerektiğini belirten yetkililer "gölde yaşayan balık ve kuşların hayatını devam ettirebilmesi için gölde su bırakmak gerekiyor. Ama su bırakırsak çiftçide mahsulünü sulayacak su bulamayacak. Bu yıl buharlaşma çok fazla oldu. Doğal beslenme kollarından gelen su miktarı buharlaşma ile yok oluyor göldeki su miktarı artmıyor. Ayrıca gölün zemini çok fazla dolduğu için fazla su depolanamıyor her yıl daha az su tutulabiliyor" dediler. 

Haber Denizli
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.