Twitter

EY ŞEHİRDEKİ İNSAN, TOPRAĞIN KIYMETİNİ BİLİYOR MUSUN?

Toprak nedir sizce, Dünya toprak koruma günü size neyi ifade ediyor? Plazanın penceresinden beton yığınlarına bakarken, uzakta gördüğün tek ağaç ve elindeki çay sana neyi ifade ediyor? Babanın, ninenin doğduğu toprakları düşünüyor musun hiç?

Kanalda program yaparken bir konuk geldi, Kimya Mühendisi Mustafa Koca ve bana bir kitabını armağan etti, Toprağın Ölüm Çığlığı... Kendisine bu kitabı yazdığı için teşekkür ederim.


Kitabında diyorki tarımsal üretim, erozyon veyapısal sebepler dolayısıyla toprağın organik madde düzeyi  % 1 oranındadır. Demek istiyor ki şu anda bir üretici toprağına analiz yaptırdığında büyük ihtimalle Ph 8, organik madde ise zayıftır. Genellikle kireçli topraklarda organik madde düzeyi düşüktür, yani mikroorganizma aktivitesi gerilemiştir.


İnsan vücudundaki elementer ve maddeler ile topraktaki maddeler birbirinin neredeyse aynıdır. Yani toprakta da demir var, vücudumuzda da. Bağırsak floramızda prebiyotikler varken, toprakta da canlı mikroorganizmalar var. Bu durumun matematiksel açılımı şöyle; toprakta olan problemler yiyeceklere yansıyor, yiyeceklerdeki bozukluklar da insan vücuduna, sonuç olarak ne mi oluyor? Hücre mutasyonu ve sonuç olarak KANSER


Hep kötü senaryolardan bahsediliyor, özellikle FAO’nun açıkladığı 2050 yılında dünyadaki nüfus patlaması ve açlık tehlikesi, Türkiye’de ise gelecek yıllarda 4 kişiden birinin kanser ile boğuşması. Sigara paketinin üzerinde sağlığa zararlı ibaresi yer alırken, trans yağ içeren mamüllerin üzerinde ne yazmalı acaba?


Tüketicilerin bir kısmı bilinçlendi, gıda alırken biraz daha hassaslar, hele bir kitle var ki evine kimyasal deterjanları bile sokmuyor. Biri çıksa da medyada deterjanlar hastalandırıyor dese o kişi kısa zamanda aforoz edilecektir. Nasıl GDO konusunda zararları açığa çıkaran profesörler işlerinden oldular ve susturuldularsa aynılarını onlara da yapacaklar.


Biz toplum olarak sanıyoruz ki dünyadaki tekeller  teknolojiyi elinde tutanlar, hayır! Asıl tekeller tarımı ve gıdayı elinde tutanlar. Ülkemizden örnek verelim çiftçimiz ithal gübre, ithal tohum, ithal zirai ilaç kullanıyor. Bunları üreten firmalar acayip para kazanıyor, haklarında konuşanlara da dava açıyor, hükümetleri ve ülkeleri eziyor, toplumları ve halk sağlığını hiçe sayıyorlar.


Yerli tohumlar nerede? Dedelerimizin ninelerimizin bahsettiği o tatlar, o lezzetler nerede, saman tadında domates tüketiyoruz ve hepsi tornadan çıkmış gibi muntazam. Kabak tadında karpuz yiyoruz. Hadi bunları geçtik, tarım toprakları imara açılıyor, talan edilen doğa ve zeytinlikler, köleleştirme politikası hızla sürüyor.


Ey şehirdeki insan!


Bırak elindeki akıllı cep telefonunu da gelecekte aç kalacağının hesabını yap, doktora harcayacağın paraların hesabını yap, çünkü böyle sus kalırsan beton ve zehir yemek zorunda kalacaksın! Toprağın kıymetini unuttun mu yoksa? Yediğin ekmeğin mimarını unuttun mu? Seni doyuran milletin efendisini unuttun mu?


EY ÜRETİCİ KARDEŞİM!


Sen toprağının kıymetini biliyor musun?


Toprağını neden zehirliyorsun, zehirlediğin gibi cebinde kalan az para da uçup gidiyor. Tarlaya fide dikiyosun, sebzelerin dev kökler salınca seviniyorsun, neden seviniyorsun, organik madde yokki toprakta kök bulamıyor ki bulmak için çabalıyor, çabaladıkça bitkiler kökleniyorda kökleniyor. Sende sanıyorsun ki toprak verimli, halbuki gün geçtikçe ticari gübre kullanımın artıyor, toprağın fakirleştikçe fakirleşiyor, anlam veremiyorsun. Her yıl kırmızı örümcek ilacı kullanıyorsun ama gittikçe zararın ve ilaçlama sayın da artıyor. Haklısın kimse seni yönlendirmiyor, harcıyorsun, kazanamıyor ve şikayet ediyorsun, her kafadan ayrı bir ses çıkıyor.
Kazanmak için;


·         Toprağını devirerek işleme, derin işleyen pulluğu tarlana sokma, alt üst etme, sen bütün organik maddeyi derinlere gömüyorsun, solucanları kuşlara yedirtiyorsun. İnsanlar solucana para veriyorlar. Anıza dikim yap ne olacak, sadece dikim yapacağın kısmı 20 cm derinlikte yırtarak işle.


·         Ticari gübreyi tarlana yığma, hayvanların varsa gübresini kullan, evindeki sebze artıklarını kompost yap, tarladaki dal, bitki, yabani ot parçalarını göm bir yere ve gübre yap, ayrıca toprak analizi yaptır, ihmal etme. Toprağını nitratla bu kadar zehirleme, boğma.


·         Her gördüğün zararlıya ilaç atma, gözünü para bürümüş insanlardan tavsiye isteme, cezbedici tuzak kullan, bakanlığın dağıttığı organik mücadele kitabını edin, ev yapımı ilaç kullan, doğada zaten senin yardımcıların var.


·         Sulamada modern sistemlerle yap, damlama yap yağmurlama yap, devlet bunlara destek veriyor hem, vahşi sulama yapma, suyun kıymetini bil hem de böylece tasarruf et. Benim suyum bol deme sakın, bugün varsa yarın olmayacak, çoluğuna çocuğuna çöl bırakma, verimli topraklar bırak.


·         Tarlanı satma, ona sahip çık, üret, ucuza üret, girdini azalt, dedelerin ve ninelerinin ürettiği gibi üret, üret ki samanı da, buğdayı da ithal etmeyelim, sen kazan ülke kazansın, şehirlere göç edip te asgari ücrete köle olma, madenlerde ölme, tütün yetiştiremiyorsan başka birşey yetiştir. Mahsülünü evlat say.
 
Ey köylü, Milletin Efendisi olduğunu unutma, unutturma!

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK