Twitter

DÜNYANIN EN BAŞARILI SOSYAL GİRİŞİMCİSİ ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ TÜLİN AKIN OLDU

Dünya genelinde 11 kuruluştan 12 sosyal girişimci, Schwab Sosyal Girişimcilik Vakfı tarafından 2018 Yılı Sosyal Girişimcileri olarak seçildi.

Bu yıl onurlandırılanlar arasında, Türkiyeden Tülin Akın da yer aldı. Çiftçileri teknolojiyle buluşturarak kırsalda dijital dönüşümü gerçekleştirmek üzerine çalışan Tülin Akın, kurucusu olduğu TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. ile sektörde birçok ilke imza attı. 2004 yılında öğrenciyken kurduğu Tarimsalpazarlama.com ile Türkiye'nin tarım alanındaki ilk iletişim, e-öğrenme network'ü ve e-ticaret medyasını hayata geçirdi. 2007'de İhracatın Yıldızları Programı'nda e-ihracat birincilik ödülü aldı. Bankalarla birlikte çiftçi kredi kartlarını modelleyerek, çiftçinin zarar görmeden finans kaynağı bulmasını sağladı ve bunları anlatmak için yaklaşık 12.000 köye ziyaretler gerçekleştirdi.

Vodafone ile birlikte Çiftçi Kulübü'nü kurdu ve çiftçiye özel uygulamalarla 1 milyon 600 bin çiftçiye ve ailesine bilgi ve hizmet ulaştırarak tarımda erken uyarı bilgilendirmelerini başlattı. Intel'in desteklediği, okuma yazma bilen herkesin kullanabileceği ve bilgi, iletişim, pazarlama, ihtiyacı olan konularda uzmanlara soru sorabilmeyi sağlayan özel bir çiftçi bilgisayarı yazılımı ürettirdi. Kırsal alanda su bilincini geliştirmek ve traktör kazalarını önlemek amacıyla da çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdi. 2012 yılında Türkiye Ziraatçılar Derneği'nden Tarımsal Ticareti Geliştirme Ödülü, 2013 Sabancı Vakfı'ndan Türkiye'nin Fark Yaratanı, 2013 JCI - TOYP Dünya'nın 10 Başarılı Genci Girişimcilik Ödülü, 2013 Anita Borg Institute Uluslararası Sosyal Etki Ödülü, 2013 Garanti -KAGİDER Yılın Kadın Sosyal Girişimcisi Ödülü'nü aldı ve 2014 yılında "Barış için iş" dalında Nobel'e aday gösterildi.

Aydın'da bulunan dünyanın ilk akıllı köyü Vodafone Akıllı Köy'de kurucularından Tülin Akın, farklı sektörleri çiftçilerle buluşturmak, çiftçilere tarım teknolojilerini uygulamalı göstermek, endüstriyel çiftliklerde kullanılan IoT teknolojilerinin aile çiftçilerine uyarlanmasını sağlamak üzerine projeler yürütüyor.

Yaptığı çalışmalar uluslararası arenadaki pek çok prestijli kurum tarafından takip edilen Tülin Akın davet edildiği Dünya Ekonomik Forumu - World Economic Forum toplantılarında ödül almanın yanı sıra pek çok oturuma katıldı ve çalışmalarda görev aldı. Ödülle ilgili görüşlerini paylaşan Akın; "2004 yılından bu yana verdiğimiz mücadele hep çiftçinin kalkınması, teknolojiyi daha fazla kullanması için oldu. Kırsalda yaz, kış demeden çalıştık, çiftçilerimizle buluştuk. Bu ödül benim kadar ekibimin ve emektar çiftçilerimizindir. Schwab Vakfı'na ve Dünya Ekonomik Forumu'ndaki herkese ilgileri ve destekleri için teşekkür ediyorum. Toplantılar sırasında Belçika Kraliçesi Mathilde ile görüşerek aile çiftçilerinin teknoloji ile buluşmasının önemini paylaşma imkanı buldum. UNICEF Başkanı Henrietta Fore ile gençlerin tarıma yönlendirilmesi ile ilgili konuştum, Tarım ve Teknoloji Kolejleri kurmayı planladığımı ve teknoloji ile birlikte gençlerin tarıma ilgisinin artacağını paylaştım. Ali Baba'nın Kurucusu Jack Ma ödül için tebriklerini paylaştı. Hepsi unutulmaz ve heyecan verici anlardı. Bundan sonra yine aynı azimle çalışmalarımıza devam ederek dünya çapında ses getiren başarılara imza atmayı hedefliyoruz" dedi.

Ödül töreninde söz alan Schwab Sosyal Girişimcilik Vakfı Başkanı ve Eş Kurucusu Hilde Schwab "Sosyal Girişimciler, dışlanmış ve fakir kesimlerin sosyal sorunlarını şekilde çözmek için güçlerini ve iş prensiplerini kullanıyorlar. Çalışmalarını genellikle hükümetin ve özel sektörün yeterli sonuç elde edemediği, pragmatizm ve önemli bir yaratıcılık içeren alanlarda yürütüyorlar" dedi.

tabit
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK