Uygulama
Twitter

DÜNYA`NIN GELECEĞİ ÇİFTÇİLERİN ELİNDE

Geleceğimiz çiftçilerin elinde; çünkü Dünya`nın ömrünü `SU` belirliyor ve su kaynaklarının %80`i tarımda kullanılıyor.

Geleceğimiz çiftçilerin elinde; çünkü “SU” kadar değerli topraklarımızı kimyasallar ile kirletiyoruz.

Bugüne kadar çıkan yasalar yasaklayıcı ve sorumluluk yükleyici nitelikte.

Bir adım daha geri baksak göreceğiz ki “Çiftçiler” ne kadar değerli ve “Çiftçilik” ne kadar ulvi bir meslek.

Küresel ısınmalar, kuraklık, kirli ve yorgun topraklar diyoruz. 

Çözüm sanki dişini fırçalarken kapatacağın muslukta, musluğu kapattın bitti mi sorumluluk?

Sorumluluğu şimdi çiftçilere yüklemek de çok yanlış. Bilse sonuçlarını salma sulama ile salar mı sularını toprağa? Suyun değerini bilmez mi çiftçi, elbette bilir... Bazen kuyulardan, derelerden taşıdıkları suyla boğarlar mı toprağı?

15 yaşlarındaydım dedemlerde bulaşık yıkıyordum açtım musluğu ohooo duruluyorum. Ananem “Kızım dur o kadar oluk oluk açılır mı su?” diyerek kızdı. Hemen dedem duydu ve “Ohoooo omzunda su taşımadığı nereden belli, bilmiyor ki suyun değerini cık cık cık” dedi.

Peki ya kimyasal bedava mı dağıtılıyor ki saçıyor çiftçi toprağa... Hastalıktan korkuyor, emeklerinin boşa gideceğinden korkuyor, ürünü daha iyi olsun istiyor. Bilse toprağa ne yaptığını birgün o topraktan ürün alamayacağını hiç saçar mı onu?

İşte büyük bir sorun.

Çiftçilerin üzerine düşen görev: Daha iyi üretim için araştırmak, yeni teknolojiler, üretim yöntemleri, tasarruf ettirici önlem ve geliştirmeleri takip etmek ve uygulamak. Bunlar için verilen hibe ve desteklerden olabildiğince yararlanmak.

Herkese düşen görev: Emeğe saygı duyulması, yiyecekleri satın alırken seçici olmak, sağlığımız için doğalı seçmek.

Bize düşen ise çiftçinin bu bilgilere ulaşmasını kolaylaştırmak.

Tarimsalpazarlama.com sitesi, Çiftçi Bilgisayarı ve Tablet yazılımlarımız, Vodafone Çiftçi SMS Haber Paketi, Vodafone Çiftçi Kılavuzu bu amaca hizmet ediyor.
Şimdi yeni bir iletişim kanalımız var. Haftaiçi hergün sabah saat 6:00 dan 12:00 ye kadar canlı yayında Tarımın Nabzı Programıyla Tarım Türk TV de yiz.
Sorularınızı, yorumlarınızı, bilmek istediklerinizi, açıklamak istediklerinizi bize ulaştırmak için 0212 709 87 87 dan bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Tülin Akın

TÜLİN AKIN

2004 yılında öğrenciyken kurduğu Tarimsalpazarlama.com ile Türkiye`nin ilk ve önde gelen iletişim, e-öğrenme networkü ve e-ticaret medyasını hayata geçirdi. 2007 de İhracatın Yıldızlarında e-ihracat birincilik ödülü aldı. Tarımsal Bankalarla birlikte Çiftçi Kredi kartlarını modelleyerek, çiftçinin zarar görmeden finans kaynağı bulmasını sağladı ve bunları anlatmak için 12.000 köy ziyareti gerçekleştirdi. Vodafone ile birlikte Çiftçi Kulübü nü kurdu ve Çiftçiye özel SMS ve Uygulamalarla 1 milyon 400 bin çiftçinin ve ailesine bilgi ve hizmet ulaştırarak tarımda erken uyarı bilgilendirmeleri ile yaşam tarzlarını değiştirdi. Intel`in desteklediği, okuma yazma bilen herkesin kullanabileceği ve bilgi, iletişim, pazarlama, ihtiyacı olan konularda uzmanlara soru sorabilmeyi sağlayan bir Çiftçi Bilgisayarı yazılımı ürettirdi. Kırsal Alanda Su Bilincini geliştirmek ve Traktör Kazalarını önlemek amacıyla da Sosyal Sorumluluk projeleri gerçekleştirdi. 2012 Türkiye Ziraatçılar Derneğinden Tarımsal Ticareti Geliştirme Ödülü, 2013 Sabancı Vakfından Türkiye`nin Fark Yaratanı, 2013 JCI - TOYP Dünya`nın 10 başarılı Genci Girişimcilik ödülü, 2103 Anita Borg Institute Uluslararası Sosyal Etki Ödülü, 2013 Garanti - KAGİDER Yılın Kadın Sosyal Girişimcisi Ödülü almış, JCI ve ICC-WCF tarafından 2014 yılında Nobel`e aday gösterilmiştir.`TABİT Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri` ve `Tarımsal Pazarlama` şirketlerinin Kurucu Ortağıdır.
» Tüm Yazıları
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK