Twitter

DÜNYA ZEYTİN GÜNÜ`NE PRİM DAMGASI

Akhisar'ın ev sahipliği yaptığı Dünya Zeytin Günü'ne üreticinin prim desteği damgasını vurdu.

Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından ilan edilen 26 Kasım Dünya Zeytin Günü, Akhisar'da bin yıllık ağaçların altında kutlandı. Sektörün tüm temsilcilerinin hazır bulunduğu etkinliğe üreticinin zeytine prim desteği damgasını vurdu. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, "Zeytinci prim istiyor çünkü biz bu ağaçları çok seviyoruz aynı sevgiyle bakabilmemiz için desteğe ihtiyacımız var. Bizi bu sevgiden mahrum etmeyin" dedi.

Türkiye'de sofralık üretiminin yüzde 30'unu gerçekleştirmesi nedeniyle zeytinin başkenti olarak nitelendirilen Akhisar, Dünya Zeytin Günü'ne ev sahipliği yaptı. Akhisar Ticaret Borsası, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Akhisar Belediyesi işbirliğinde Sindelli Köyü'nde yaşları bin yaşının üzerinde olan zeytin ağaçlarının altında gerçekleşen kutlama bayram havasında geçti.  Manisa Valisi Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdurrahman Yılmaz  ile sektör temsilcileri ve üreticiler katıldı.

İki zeytin ve zeytinyağı üretim tesislerinde de inceleme gezisinin düzenlendiği kutlamada "Zeytin Ne İster?" konulu panel düzenlendi. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, "Dünya Zeytin Günü'nü, zeytinin kalbinde bin yıllık ağaçların altında kutlamayı tercih ettik. Bu alanda bu ağaçların bu kadar uzun yaşamasında en büyük katkıyı sağlayan Sindelli köyüne kalben teşekkür ediyoruz" dedi. Dünya Zeytin Günü'nün aslında sağlıktan ekonomiye kadar her alanı etkileyen zeytin ve zeytinyağı sektörü için "fırsat" öldüğuna dikkat çeken Alhat, panelin konusunun zeytin ne ister olduğunu ifade ederek "Ben hemen söyleyeyim zeytin sevgi ister, şu ister, bakım ister. Ama zeytinci en çok prim ister. 10 yıl önce zeytinyağına prim desteği verilmeye başlanırken bugün, zeytinyağının ham maddesi zeytine prim alamıyoruz.  190 milyon ağaç sayısı ile Türkiye'de daha fazla verim istiyorsanız, daha çok zeytin ve zeytinyağı istiyorsanız prim şart. Biz zeytini çok seviyoruz ve bu sevgimizi üretim gücümüzle herkese taşımak istiyoruz. Ancak bunun için prim desteğine ihtiyacımız var. Gelin bu desteği verin zeytin sevgisini dünyanın dört bir yanına taşıyalım" dedi.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK