Uygulama
Twitter

DUPONT YENİLİKÇİ, BİLİM KAYNAKLI ÇÖZÜMLERİ İLE VODAFONE AKILLI KÖY` DE

DuPont Ülke Müdürü Jean Philippe Riffat 10.02.2017, Cuma günü Vodafone Akıllı Köy' ü ziyaret etti.

Jean Philippe Riffat'a ziyareti sırasında DuPont Bitki Koruma Ruhsatlandırma ve Ürün Geliştirme Müdürü Ümit Ersöz, DuPont Pazarlama Müdürü Tahir Ertan, DuPont Ege Bölge Satış Lideri İzzet Cemali Özkeresteci, DuPont Ege Bölgesi Bitki Koruma Teknik ve Satış Temsilcisi Orkun Köykıran ve Hüsnü Yorgancı eşlik etti.

Vodafone Akıllı Köy' de yapılan çalışmaların anlatıldığı sunumda, çiftçilerin alamadığı riskleri alarak doğan sonuçları çiftçilere gösterilmesini ve değişimlerin sağlamasının amaçlandığı bahsedildi. 

TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş Kurucu Ortağı Tülin Akın yapılan projede kullanılan M2M, loT ve Akıllı Mera sisteminde uygulanacak teknolojilerinin herkes için hayallerin ötesinde olduğunu belirterek, iş ortaklığından dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. 

Akın, "Birlikte güzel şeyler yapacağımıza inanıyoruz. Yaptığımız projenin dünyaya yayılmasını istiyoruz. Küçük çiftçilerin kalkınması ile ilgili yaptığımız projelerin küçük çiftçilerin yoğunlukta olduğu ülkelerde yayılmasınız bekliyoruz" dedi.

TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş Proje Koordinatörü Murat Çakır, dijital teknolojilerle uçtan uca donatılmış dünyanın ilk akıllı köyünü kurduklarını belirterek, "Vodafone Akıllı Köy, geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren, üretimin verimini bilişim ve iletişim teknolojisiyle artırmayı, üreticinin sosyal yaşam standartlarını nitelikli bilgiyle yükseltmeyi tek bir hedef haline getiren yeni nesil kırsal yaşam modelidir. Vodafone Akıllı Köy, hayata geçireceği sosyal inovasyon ile tarımın genç nesillere aktarılan saygın bir meslek haline gelmesini amaçlıyoruz. Vodafone Akıllı Köy, bugün 62 milyar dolar seviyesinde olan tarım ekonomisini teknolojinin yardımıyla tetikleyen modeli ortaya koyuyor" dedi.

Türkiye'nin ilk Akıllı Köy projesiyle, kırsal alanda üretim verimini, teknolojinin olanaklarıyla dünya standartlarına taşıma fırsatı sunan modeli ortaya koymayı amaçladıklarını belirten Çakır, "Köy yaşamında çiftçinin hayat standartlarını yükseltmeyi, sosyal sorunlara inovatif ve kalıcı çözümler sunacağız. Çiftçinin yaşamlarındaki tüm bu değişim sürecini bilimsel ve görsel metotlarla kayıt altına almayı ve faydalı sonuçlar ortaya koymayı hedefliyoruz. Tüm ileri tarım teknolojilerini ve IoT uygulamalarını aynı proje içerisinde kapsayan dünyadaki ve Türkiye'deki ilk ve tek Akıllı Köyü hayata geçiriyoruz" dedi

TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş Hayvancılık Bölüm Başkanı Ziraat Mühendisi Fatih Aksoy Akıllı Mera projesinin sunumu gerçekleştirerek ,"Akıllı Mera' da maksimum verimi nasıl alabiliriz diye düşündük ve ona göre planlamalar yaparak çalışmalara başladık. En önemli amaçlarımızdan birisi olan köyden kente göçü tersine çevirmek olmasından dolayı çiftçinin maddi refahını yukarı çekmek istiyoruz. Bu da maksimum üretimle oluyor. Böylelikle insanlar istihdam için köyleri de tercih edebilecek. Hayvancılıkta IoT uygulamalarını hayata geçireceğiz. Örneğin sadece bir inekten yılda 850 TL tasarruf sağlayacağız. " diye belirtti.

Vodafone Akıllı Köy' den çok etkilendiğini belirten DuPont Ülke Müdürü Jean Philippe Riffat "DuPont olarak, dünyanın en büyük sorunlarından bazılarına yenilikçi, bilim kaynaklı çözümler bulmak için TABİT A.Ş ile Vodafone Akıllı Köy' de kapsamlı olarak çalışacağız. Kapsayıcı yenilik; dünyanın beslenmesine, fosil yakıtlara olan bağımlılığın azaltılmasına ve en önemli olanların korunmasına odaklanan global iş birliği gerçekleştireceğiz" dedi.

DuPont olarak büyük sorunların daha büyük bilimle çözülmesi gerektiğine inandıklarını belirten DuPont Ülke Müdürü Jean Philippe Riffat,  "Kapsayıcı yenilik, hiçbir şirketin, organizasyonun veya ülkenin tek başına yerine getiremeyeceği ölçüde çözümler üretmek için bilimin uygulanmasına dair yaklaşımımızdır. Vodafone Akıllı Köy' de DuPont olarak yer almamızdan mutluluk duyuyoruz" dedi. 

DuPont Pazarlama Müdürü Tahir Ertan, DuPont' un tanıtım videosu ile çalışma stratejilerine yönelik sunumunu gerçekleştirdi. 

Gerçekleşen sunumun ardından Vodafone Akıllı Köy Uygulama sahasını dolaşan DuPont yetkilileri gelecek süreçte planlanan çalışmalar hakkında yerinde bilgi aldı. 

Tarım.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK