Uygulama
Twitter

CEO LARIN 2013 DEĞERLENDİRMESİ 2014 ÖNGÖRÜLERİ

Türkiye bir tarım ülkesi ise neden 2014'te yatırım yapacağınız sektörler arasında yok.

Bu Sabah Vodafone CEO Club kahvaltı toplantısındaydım,
 
Türkiye’nin önde gelen şirketlerin CEO ları konuşacaklar 2013 değerlendirmesi yapıp 2014 değerlendirmesi yapıldı. Çok güzel ve faydalı bir etkinlikti.
 
Başından beri aklımda tek soru vardı; Tarım ve Hayvancılık sektörlerine yatırım veya bu sektörler için öngörü var mıydı?
 
CEO lar konuştular ve çok önemli bilgiler verdiler. 2014 ü normal bir yıl olarak beklediklerini belirttiler. Ne iyi, ne kötü. 
 
2013 yılına damga vuran gezi olaylarının ekonomiye etkisi, piyasa değişimleri konuşuldu. 
Önümüzdeki yıl grup şirketlerin ne kadar yatırım yapacağı konuşuldu. 
 
Toplantıya Kurucusu olduğum Tarımsal Pazarlama Ltd. Genel Müdürü Coşkun Yıldırım ile katılmıştım. Onun yorumu “Vay be Türkiye’nin önde gelen gruplarının bahsettikleri toplam yatırım fotograf paylaşım yeri Instagram’ın satış fiyatına yaklaşmıyor bile” oldu.
 
Tarım’dan bahsedilmeyince Soru-Cevap kısmında kaptım mikrofonu sordum. "Türkiye bir tarım ülkesi ise neden 2014 te yatırım yapacağınız sektörler arasında yok."
 
Önce Doğuş holding CEO su yanıtladı; Tarım sektörünün öneminden, açtıkları okullardan, sektörün gelecek vaad ettiğinden ve daha önce yapılmış olan yatırımlardan bahsetti hepsi çok önemli gelişmeler ve atılımlardı. Daha sonra konuşmalar gelişti, organik tarıma da kaydı ve 2 saatlik toplantıda yaklaşık 15 dakika tarımdan bahsedildi. 
 
Bu arada sorum güme gitti. Yapılanlar tamam da, ya 2014 te yapılacaklar. 
 
Anladığım kadarıyla. Tarım egzotik, sosyal ve zor bir iş olarak görülüyor ve yatırım değil ancak yardım yapılabilir gözüyle bakılıyor. 
 
Böyle görünmesinin birçok nedeni var tabiî ki ancak bu imajın değişmesi için Tarım Sektörüne yatırım gerekli. 
 
2014 yılı için bizim projelerimiz hazır.
 
Gururla söylemek isterim ki Türkiye bir Tarım Ülkesidir. En iyi tarım ülkesi olmak için de en elverişli ülkedir. Gelişim için herkes yapabileceklerinin gereğini yapmalıdır. 
 
Vodafone Çiftçi Kulübü gibi büyük ve önemli projenin çözüm ortağı olarak CEO Club te yer aldığım için bu güzel etkinliğin yapılmasında başrol oynayan Vodafone a ve Ekonomi hakkındaki gelişimleri ve öngörülerini aktaran ve ufuk açan 
Gökhan Öğüt – Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı
Leigh Turner – İngiltere Başkonsolosu & Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar UKTI Direktörü
Akın Öngör – CEO Club Başkanı
Turgay Durak – Koç Holding CEO
Zafer Kurtul – Sabancı Holding CEO
Agah Uğur – Borusan Holding CEO
Yahya Uzdiyen – Doğan Holding CEO
Hüsnü Akhan – Doğuş Holding CEO
Ve…
Bu etkinliği düzenleyen Capital ve Ekonomist dergisine özellikle Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş’e teşekkürlerimi iletiyorum. 
 
2014 yılı ekonomisi ve şirket ajandaları hakkında bilgi edindim. Bu büyük tecrübelerin, öngörülerin paylaşımının değerini fark ettim.
 
Tarım Sektörünü daha çok ön planda olması umudu ve daha çok temsil edebilmek daha faydalı olmak isteğiyle…
 
Not: Yarın verdiğiniz oylarla JCI -TOYP “Dünya’nın en başarılı girişimcisi” ödülünü almak üzere Rio de jenerio ya gidiyorum. Teşekkürler…  
 
Tülin Akın
Tarimsalpazarlama.com Kurucusu

TÜLİN AKIN

2004 yılında öğrenciyken kurduğu Tarimsalpazarlama.com ile Türkiye`nin ilk ve önde gelen iletişim, e-öğrenme networkü ve e-ticaret medyasını hayata geçirdi. 2007 de İhracatın Yıldızlarında e-ihracat birincilik ödülü aldı. Tarımsal Bankalarla birlikte Çiftçi Kredi kartlarını modelleyerek, çiftçinin zarar görmeden finans kaynağı bulmasını sağladı ve bunları anlatmak için 12.000 köy ziyareti gerçekleştirdi. Vodafone ile birlikte Çiftçi Kulübü nü kurdu ve Çiftçiye özel SMS ve Uygulamalarla 1 milyon 400 bin çiftçinin ve ailesine bilgi ve hizmet ulaştırarak tarımda erken uyarı bilgilendirmeleri ile yaşam tarzlarını değiştirdi. Intel`in desteklediği, okuma yazma bilen herkesin kullanabileceği ve bilgi, iletişim, pazarlama, ihtiyacı olan konularda uzmanlara soru sorabilmeyi sağlayan bir Çiftçi Bilgisayarı yazılımı ürettirdi. Kırsal Alanda Su Bilincini geliştirmek ve Traktör Kazalarını önlemek amacıyla da Sosyal Sorumluluk projeleri gerçekleştirdi. 2012 Türkiye Ziraatçılar Derneğinden Tarımsal Ticareti Geliştirme Ödülü, 2013 Sabancı Vakfından Türkiye`nin Fark Yaratanı, 2013 JCI - TOYP Dünya`nın 10 başarılı Genci Girişimcilik ödülü, 2103 Anita Borg Institute Uluslararası Sosyal Etki Ödülü, 2013 Garanti - KAGİDER Yılın Kadın Sosyal Girişimcisi Ödülü almış, JCI ve ICC-WCF tarafından 2014 yılında Nobel`e aday gösterilmiştir.`TABİT Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri` ve `Tarımsal Pazarlama` şirketlerinin Kurucu Ortağıdır.
» Tüm Yazıları
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK