Twitter

BEN BU DÜNYA`YA NEDEN GELDİM?

Çoğu insan bunu sorar kendine, `ben bu dünyaya neden geldim?` diye... Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım bana şöyle bir soru sordu. Neden `Tarımsal Bilişim` diye tutturdun neden böyle bir iş yapıyorsun?

Hemen söyledim “Çünkü Dünyaya’ya bunun için geldim”
Dedi ki “Bunu yazmalısın”
Yazayım dedim...
Bir gözden geçirdim hayatımı.
Rahmetli babam hem iyi kalpli hem de çok inatçı bir adamdı ondan pek çok özelliğimi almış olmalıyım, hem zihinsel hem fiziksel... Bazen ellerime bakıp babamınkilere baktığımı hissettiğim olur. Vucudumdan küçük bir el küt ve kısa parmaklar.
O bu Dünya ya bir amaç için gelindiğini hissettiren ilk insan benim için.
Eğitim, öğretim, medeniyet, bilgi ve değişim...
Şimdi baktığımda yaptığım öğretmenlik olmasa da (ve babam bunun için çok uğraştıysa da) aynı amaç için hizmet etmekteyim Dünya’ya...
Babam öğretmenlik yaptığı her köy de bu çerçevede ilerlerdi hep. Ben de 10 yıl önce bunlara en çok ihtiyacı olan kesim olarak düşündüğüm Tarım Sektörü için çalışıyorum tam tamına 10 yıldır.
İnternet, cep telefonu, uygulamalar, yazılımlar, kitaplar, cdler, TV programları, sosyal mecralar, köy köy dolaşmalar hepsi bu nedenle bu amaca hizmet etmek için. Tarım Sektörüne bilgi ulaştırmak için...
Kolay mı?
Hiç bir zaman...
Karlı mı?
Kar odaklı çalışsak belki...
Sürdürülebilir mi?
Sürdürdüğün sürece...
Karşımıza çıkan zorlukları nasıl atlatıyoruz?
SU olarak...
Bu çok önemli...
Karada bir engelle karşılaşsa su taşar, engelin üstünden aşar, etrafını dolaşır yine de yerinde durmaz.
Ve ne derler “SU yolunu bulur”
Su denizde boğulmaz “” En çok batmamak için çırpındığında batar insan, halbuki SU dan oluşur, SU da suyu batırmaz”
Sadet belli...
Bu Dünya’ya Toprağa ve toprağa dokunanlara hizmet için geldim... SU olarak...
Selam olsun toprağa, toprağa dokunanlara, SU lara...
Tülin Akın

TÜLİN AKIN

2004 yılında öğrenciyken kurduğu Tarimsalpazarlama.com ile Türkiye`nin ilk ve önde gelen iletişim, e-öğrenme networkü ve e-ticaret medyasını hayata geçirdi. 2007 de İhracatın Yıldızlarında e-ihracat birincilik ödülü aldı. Tarımsal Bankalarla birlikte Çiftçi Kredi kartlarını modelleyerek, çiftçinin zarar görmeden finans kaynağı bulmasını sağladı ve bunları anlatmak için 12.000 köy ziyareti gerçekleştirdi. Vodafone ile birlikte Çiftçi Kulübü nü kurdu ve Çiftçiye özel SMS ve Uygulamalarla 1 milyon 400 bin çiftçinin ve ailesine bilgi ve hizmet ulaştırarak tarımda erken uyarı bilgilendirmeleri ile yaşam tarzlarını değiştirdi. Intel`in desteklediği, okuma yazma bilen herkesin kullanabileceği ve bilgi, iletişim, pazarlama, ihtiyacı olan konularda uzmanlara soru sorabilmeyi sağlayan bir Çiftçi Bilgisayarı yazılımı ürettirdi. Kırsal Alanda Su Bilincini geliştirmek ve Traktör Kazalarını önlemek amacıyla da Sosyal Sorumluluk projeleri gerçekleştirdi. 2012 Türkiye Ziraatçılar Derneğinden Tarımsal Ticareti Geliştirme Ödülü, 2013 Sabancı Vakfından Türkiye`nin Fark Yaratanı, 2013 JCI - TOYP Dünya`nın 10 başarılı Genci Girişimcilik ödülü, 2103 Anita Borg Institute Uluslararası Sosyal Etki Ödülü, 2013 Garanti - KAGİDER Yılın Kadın Sosyal Girişimcisi Ödülü almış, JCI ve ICC-WCF tarafından 2014 yılında Nobel`e aday gösterilmiştir.`TABİT Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri` ve `Tarımsal Pazarlama` şirketlerinin Kurucu Ortağıdır.
» Tüm Yazıları
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK