Uygulama
Twitter

BAKANLIK AÇIKLADI! HAYVANCILIK YATIRIMLARINA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ

Tarım ve Orman Bakanlığınca, GAP, DAP, DOKAP ve KOP kapsamındaki illerde mevcut hayvancılık işletmelerine altyapılarını geliştirmeleri için inşaat, hayvan ve makine alımı gibi yatırımlar için yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.

Tarım ve Orman Bakanlığınca, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamındaki illerdeki mevcut hayvancılık işletmelerine altyapılarını geliştirmeleri için inşaat, hayvan ve makine alımı gibi yatırımlar için yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019-2023 yılları arasında 41 ildeki hayvancılık yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği sağlanacağını bildirdi.

Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projeleri Kapsamındaki İllerde Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı,  Resmi Gazete'de yayımlandı.

İşte Desteklenecek İller

Karara göre DAP Bölge Kalkınma İdaresi, GAP Bölge Kalkınma İdaresi, DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi kapsamındaki illerde bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına yönelik mevcut büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde verimlilik ile kalitenin artırılması ve modem hayvancılık işletmelerine dönüştürülmesi için yapılacak yatırımların desteklenmesi sağlanacak.

İşletmesi en az 1 yıldır aktif olan ve Tarım ve Orman Bakanlığı kayıt sistemine kayıtlı olan yetiştiricilere büyükbaş için en az 10 baş anaç, en çok 50 baş anaç kapasiteli, küçükbaş için en az 100 baş anaç, en çok 200 baş anaç kapasiteli yeni ahır/ağıl yapımı veya tadilatı, damızlık boğa veya koç-teke alımı ile makine, alet ve ekipman alımına hibe desteği verilecek. 

Hibe Destek programı 2019-2023 yıllarında uygulanacak. Başvuruları onaylanan gerçek ve tüzel kişi yatırımlar yatırım konularından her birinden birer defa yararlanabilecek.  Yatırım tutarının üst kısmı bakanlıkça belirlenecek. Yatırım tutarını aşan kısım ise yatırımcı tarafından karşılanacak.  Başvuru şartları bölgesel farklılıklara göre belirlenecek.

FİNANSMAN ve ÖDEMELER 

GAP, DAP, KOP ve DOKAP eylem planları kapsamında bakanlığın ilgili yıl bütçesine tahsis edilen sermaye transferleri ödeneklerinden karşılanacak.Ödemeler Ziraat bankasından yapılacak. 

KİMLER YARARLANAMAYACAK

Bu karar hibe vs desteklerden kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar yararlanamayacak.

Desteklemelerden haksız yere yararlandığı tespit edilen yetiştiriciler, beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacak. 

Detayların için tıklayınız...

Tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK