Twitter

AHIRLARDAN PROJE PARASI ALINMAYACAK

Geçtiğimiz günlerde Tarım Ve hayvancılığı yakınen ilgilendiren bir haber bizleri sevindirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanı Sayın Ahmet Eşref fakıbaba "Ahır ve buna benzer yatırım için hibe ve desteklerden istifade edecek  çiftçi plan ve proje parası ödemeyecek" diyerek.

Ardahan Valiliği Toplantı Salonunda, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, ziraat odası başkanları ve çiftçilerle bir araya geldi. Tarım sektörü değerlendirme toplantısında konuşan Bakan Fakıbaba, çiftçilere müjde verdi.

Bakan Fakıbaba, 'Kimseye proje çizdirmeyeceğiz ve bizim kendi tip projelerimiz olacak" diyerek şunları kaydetti: "Vatandaş geliyor ve belki de okuma yazması yok. Doğal bir olay değil mi? Ama diyorsun, git proje yaptır. Oradan parayı alıyor, parayı projeye veriyor ve bizde destek vermediğimiz zaman adamın cebinden 10-15 bin lirası çıkmış oluyor. Desteklemelerde proje parası yok? Fabrika yaptırıyor eyvallah gitsin projesini yaptırsın.

Ama basit bir ahır projesi, yani elinde belirli norm projeler olur: 50 veya 100, 200 neyse. Dersin kardeşim budur. Bende bu kadar mühendis varken ben niye vatandaşı başka yerlere yönlendireyim'  demesi bir devrimdir. Geçtiğimiz yıllarda ahır projesi veya buna benzer projelerde yatırım yapacak veya ahırını yenilemeye çalışacak üreticilerin en büyük sıkıntısı yatırım yapacakları yerin plan ve proje parası yaklaşık olarak 10 bin ile 35 bin  TL arasında bir masraf çıkıyordu.Yatırım yapacak kişi veya kişilerin bu rakamları göze alarak modern ahır yapımı için çekimser olmasına sebep oluyorduKafalarda şu soruların olmasıda gayet normal idi.

Bu kadar masraf yapıyorum ya çıkmazsa?

30 bin liraya 30 bin daha ilave eder,ahırı  kendim yaparım bu ve buna benzer düşünceler ister istemez kafaları bulandırıyor ve modern tesislerin yapımına engel oluyordu.derme çatma yapıların yapılmasına sebep oluyordu.

Gerçekten sayın bakanın bu kanayan yarayı tesbit etmesi yerinde ve takdir şayan bir devrim niteliğinde karardı.Yakın bir zaman da  Konya büyükşehir belediyesi Tarımsal hizmetler Daire başkanlığıda tip projeler geliştirerek proje parası alınmadan bu tip projeye  uygun yapıldığı takdirde yatırımcı para ödemeyecekti.güzel bir gelişme idi.

İnanıyorum ki bu düşüncenin bir an önce hayata geçirilerek üreticinin hizmetine sunulması gerekir .2018 yılına hazır olursa bu hibe ve desteklerden istifade edecek kişilerin artması mümkündür.Belki mimar ve mühendis arkadaşlar kızacak ama bu karar gerçekten yerinde ve isabetli olmuştur. Bazen TKDK kurumuna,  bu konuları açtığımızda aldığımız cevap.

Avrupa'da böyle hibe ve desteklerde bu kadar para çıkmıyor. AB yetkilikeri bunun yanlış olduğunu bizlere  ifade etselerde bizim mevzuatlarımız böyle diye cevap vermek zorunda kalıyoruz demeleri, büyük bir sıkıntının bakan tarafından giderilmesi büyük bir kolaylık olmuştur.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK