Twitter

ADANA`DA, TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ`NE İLGİ BÜYÜK

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Atila Menevşe ile 2016 yılında çalışmalarına başlanan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Projesi'ni konuştuk.

Sayın Başkanım öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız? 

27 Şubat 1945 tarihinde Ankara'da doğdum.  Ankara Ticaret Lisesi'nin ardından Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi Maliye Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik hizmetini ise yedek subay olarak Erzurum'da tamamladım. İş hayatına 1969 yılında Merkez Bankası'nda uzman olarak başladım. Bu kurumda bir süre çalıştıktan sonra; 1971'de müfettiş olarak geçtiğim Kamu İktisadi Teşebbüsleri'ndeki görevimi dört yıl sürdürdüm.

1975'te ise bu görevden ayrılarak özel sektöre geçtim ve akrabalarım tarafından kurulan Adana Madencilik adlı firmada ortak ve yönetici olarak çalışmaya başladım. Madencilik ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketlerindeki yatırım, organizasyon, ihracat ve finans konularındaki koordinatör/ortak görevlerimi halen sürdürmekteyim. Yönetimimde yer alan Akmetal, çinko ve krom madeni üzerine ihracat yapmaktadır ve krom cevheri üretimi ve ihracatında Türkiye'nin en büyük firmasıdır. Halen 875 kişinin çalıştığı Akmetal, ayda 15-20 bin ton krom cevherini ihraç etmekte ve ayda 5 milyon dolarlık ihracat yapmaktadır.  

1999 yılında dönemin Başkanı Fethi Kamışlı'nın önerisiyle kent ekonomisinin gelişimine katkı sunabilme düşüncesiyle Turizm Meslek Komitesi'nden Adana Ticaret Odası Meclisi'ne ve ardından da Yönetim Kurulu'na girdim. 2001 yılından itibaren Şaban Baş ve Ali Gizer'in başkanlığı dönemlerinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptım.

Adana Ticaret Odası'nın çeşitli kademelerinde 14 yıl süren bu görevlerimin ardından, 2013 yılının Mayıs ayında yapılan seçimlerde Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildim.Uzun yıllardır ekonomik hayatın aktif olarak içerisinde yer alan Sayın Atila Menevşe, birçok sanayici ve işadamları derneğine de üye bulunmaktadır.

1970 yılında eşim Emel Hanım ile evlendim ve iki çocuk sahibiyim. İki oğlumdan Ayberk Menevşe, Saray Halı'da Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Mimar olan küçük oğlum Aykut Menevşe ise Tepe Grup'ta bir inşaat projesinden sorumludur. Kaan ve Ayda adlarında iki torunum bulunmaktadır. 

2013 yılında Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevi devraldınız. Adana Ticaret Odası kaç üyeden oluşmaktadır? Üyelerinizle olan koordinasyonunuz ve sizden beklentileri nelerdir?

Adana Ticaret Odası olarak 47 meslek grubunda yaklaşık 25 bin üyemize daha uygun koşullarda ticaret yapabilmelerine yönelik çok sayıda hizmet sunuyoruz. 2013-2017 stratejik planımızda oda hizmetlerinin geliştirilmesi ve hizmetlere erişimin kolaylaştırılması konusunda yaptığımız çalıştayda odamızı e-Oda'ya dönüştürme kararı olmıştık. Uzun bir zaman ve yoğun çalışmalar neticesinde odamızın e-Oda dönüşüm sürecinin ilk ve en önemli etabını tamamladık. 

Odamız uzun süren bilgi sistemleri ve yazılım altyapı çalışmaları neticesinde bugün dijital arşiv, e-belge ve merkezi sicil sistemi hizmetlerini üyelerine online verebilmektedir. Bunlardan ilki ve en önemlisi e-belge sistemidir. Bu sistemle üyelerimiz Oda Sicil Kayıt Sureti, Faaliyet Belgesi, Firma Ortakları Belgesi ve İhale Belgelerini Odamıza gelmeden, bilgisayarlarından elektronik olarak almaya başladı. 5-6 dakika içinde bu belgeler e-imzalı olarak e-posta adreslerine geliyor ve 1 ay süreyle bu belgeleri çıktı alarak kullanılabiliyor. İstanbul İzmir ve Antalya odalarında da talep alınıyor ancak belgeler posta ile gönderiliyor. Biz odamızda tamamen elektronik olarak ve birkaç dakika içinde bu hizmeti üyemize verebiliyoruz. Bu hizmette Türkiye'deki Oda ve Borsalar arasında birinci sıraya yükseldiğimizi söyleyebilirim. 

Bir diğer uygulamamız da dijital arşiv konusunda. Ticaret Sicilimizde bulunan aktif tüm şirketlerin dosyaları tarandı. Eski şirketlerin dosyalarının taranması da devam ediyor. Artık ticaret sicilinde dosya çıkarma işi bitti. Memurlarımız bilgisayar başında tüm dosyanızı 1 saniye içinde görüyor, aradığı evrakı 1 saniye içinde buluyor. Üyelerimiz de sicil dosyaları için odamıza gelmeyecek, Onlar da bilgisayarları başından tüm tescilli işlemlerini, gazetelerini, dosyalarını bilgisayarlarında işyerlerinde otururken görecek, inceleyecek, örneklerini, çıktılarını alabilecekler. 

Yine tamamladığımı bir büyük proje ise Ticaret Sicili'nde Mersis süreci ile ilgili. Odamız Gümrük Ticaret Bakanlığı ile pilot proje olarak Mersis programına başlamıştı. Şu an itibariyle şirket kurulum ve tescil işlemlerinin tamamı elektronik sistemle işyerinde yapılabiliyor. Mevzuat gereği onaylı belgeleri odamıza getirme dışında tüm süreç online işliyor. İnşallah yasalar elverince üyelerimiz Ticaret Sicili'ne de hiç uğramadan işlemlerini yapabilecekler. Adana Ticaret Odası altyapı olarak buna hazır durumdadır.

Bir önemli projemiz de üyelerimizin ihracata yönelmesi ve ihracatla Adana Ekonomisini büyütme yönündeydi. Hizmet sektörü çalıştayı, ihracat hamlesi eylem planı ve projelerle bu hedefi gerçekleştirmeye çalıştık. Bu arada odamızın da bu konuda kurumsal kapasitesini artırmak için personelimizi eğittik, altyapımızı oluşturduk. Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezimiz hizmete girdi. İhracat yapacak üyemiz odamıza başvurması halinde rakiplerini, alıcılarını, piyasa fiyatlarını, açık ihaleleri ve daha birçok bilgiyi odamızdan alabiliyor. 

Adana'nın Türkiye ve uluslararası düzeyde ticari fonksiyonu hakkında neler söyleyebilirsiniz? 

Odamız tarafından firmamıza Avrupa İşletmeler Ağı ile danışmanlık ve rehberlik hizmeti de sunuluyor. Yani artık ihracat için hiçbir mazeretimiz kalmadı. Her bilgiyi ve desteği odamız veriyor.

Türkiye 'de bir ilk olma özelliği taşıyan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ne yoğun talep var. Proje hakkında neler söylemek istersiniz? 

Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Kuruluşu çalışmalarımızda ilk resmi adımı attık. Daha önce Karataş Tabaklar bölgesinde kurulması planlanan Bölgemiz için Sayın Valimizin talimatı ile alternatif yer seçimi çalışmasını yaptık. Karataş Bebeli köyünde karar kılınması üzerine, Sayın Valimiz, Tarım İl Müdürümüz ve teknik arkadaşlarla birlikte Bebeli'de incelemeler yaptık, köylülerle temaslarda bulunduk. Aldığımız olumlu izlenimler neticesinde Bebeli'de bulunan ve Hazine'ye ait olan 3200 dönüm mera arazisinde Sayın Valimizin oluru ile Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgemizi kurmak üzere resmi başvurumuzu yaptık. Dosyamızı ve projemizi hazırladık, Sayın Valimizin havalesi ile Tarım İl Müdürlüğü'ne teslim ettik. Müdürlük ve Bakanlık incelemesi neticesinde inşallah kuruluş onay ve kararını alacağız. Bu süreçte bölgeyle ilgilenenlerden de niyet beyanlarını aldık. Şu an itibariyle 50'den fazla başvurumuz ve 3000 dönümü geçen arsa talebimiz mevcut. Bu da gösteriyor ki doğru bir yoldayız. Bakanlık onayını takiben mütevelli heyetimizi kurup, hemen imar ve tahsisat işlerine başlayacağız. 

Projenin hayata geçmesi ile birlikte  yüksek tarım ürünlerinin üretim ve ihracatına sunacak olduklarınızdan bahsedebilir misiniz?

Kurulacak Tarıma Dayalı İhtisas OSB'de seracılık faaliyeti yapılarak katma değeri yüksek ürün üretilecek, bu sayede sadece tarım sektörüne değil, Adana ve ülke ekonomisine de her açıdan faydası olacaktır. Belirten Bölgenin, kurulmasının ardından başlangıçta 2000 kişilik bir istihdam yaratmasını ve İlimizdeki işsizlik sorununa da olumlu bir katkı sağlamayı hedefliyoruz. 

12. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı içerisinde yer alacak projenin yatırımcı adaylarına yönelik önemli avantajlar sunacağına inanıyorum.

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin alan su, elektrik, yol vb. konularda pek çok avantajı bulunuyor. Parseller, 10-25 ve 50 dönüm olarak belirlenecek. Bölge, iklim şartları açısından seracılık için son derece elverişli. Tarımda Dayalı İhtisas OSB arazisi yeni yapılacak olan Çukurova Bölgesel Havalimanı'na 48 km, Karataş yoluna 6 km mesafede bulunuyor. Bölgede sebze, meyve, çiçek fidan ve tohum yetiştiriciliği faaliyetleri yapılacak. 

Röportaj: Nimet Temel

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK