Twitter

4 ALTIN BİLEZİĞİYLE ÇIKTIĞI GİRİŞİMCİLİK YOLCUĞUNDA AZMİ İLE BAŞARAN KADIN, FATMA ÖNCEL

Yıllar önce eşine destek olmak amacıyla hayvancılık işine giren, azmi ve özverili çalışmasıyla işlerini büyüterek çiftlik sahibi olan kadın girişimci Fatma Öncel ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben 1979 Aydın Kuyucak doğumluyum. Evli üç çocuk annesiyim. Eşim polis memuru. Büyük ve küçükbaş hayvancılığıyla uğraşmaktayım. Antalya'da Muratpaşa 'da yaşamaktayım.

Bu işi yapmayı nasıl karar verdiniz ve bu kararı almanızda etkili olan nedenler nelerdir?

Bu işi yapmaktaki gayem öncelikle aile bütçesine katkıda bulunmaktı. İşe ihtiyacım vardı. Özel sektörde iş vardı ama çocuklarım küçüktü onlarla ilgilenmem gerekiyordu. Fakat bir inek alırsam evimde bakar çocuklarımı da ihmal etmezdim. Bu sebepler etkili oldu.

Bu işe başlamadan önce geçiminizi nasıl sağlıyordunuz?

Kendimi tanıtırken bahsetmiştim eşim polis memuru. Geçimimizi o sağlıyordu.

Kadın girişimci olarak ülke ekonomisine katkıda bulunuyorsunuz. Bu konu hakkında ki duygu ve düşünceleriniz nelerdir?

Bizler yani görünmeyenler pazarda maydanoz, yumurta, süt satan kadınlar ve kişiler yani üreticiler gecesini gündüzüne katarak yüreğini işine verenler. Elbette mutluyum ülke ekonomisine bir tuğla taşı koymak ya da çabalamak ve bunu başarmak beni gözyaşı dökerek gururlandırıyor ve işime daha fazla emek ve çalışmayı ön plana atıyor.

Gelecek zamana ait planlamalarınız nelerdir? Kendinizi ilerleyen yıllarda nerede görüyorsunuz?

Çiftliğim büyüyor yüce Rabbim izniyle büyümekte büyüyecek. İnşallah mandıra kurmak istiyorum ama zamanla merdiven basamaklarını çıkar misali yani her basamakta bir alt basamaktaymış gibi adım atarak işimi büyütmek ve örnek olmak.

Bu işi yapmak isteyen girişimci kadınlara önerileriniz nelerdir?

Bu iş yapmak isteyen girişimci kadınlara benim gibi az inekle başlamalarını tavsiye ederim yani misal veriyorum birden bir çiftlik kurmasınlar önce pazarını bulsunlar. Restaurant açacak bir kişi önce küçük bir lokantayla başlasın. Çevre edindikten sonra hepsi kendiliğinden gelir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Yol ne kadar uzun olursa olsun ilk adım atıldıktan sonra sonu gelir. Yılmasınlar, çalışsınlar başarmak istiyorlarsa gemi kaptanı gibi fırtınada kalmak çabalamak ve kıyıya varmak yani zorlukları görünce pes etmemek gerek.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK