Twitter

250 BİN DÜVE PROJESİ BAŞVURULARI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Et ithalatını önlemek ve Türkiye'nin büyükbaş dişi hayvan varlığını artırmak amacıyla başlatılan 250 Bin Düve Projesi'ne 7 Mayıs'a kadar başvuru yapılabilecek.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, 250 Bin Düve Projesi'ne ilişkin değerlendirmede bulundu.

Ülkedeki büyükbaş dişi hayvan varlığını artırmak amacıyla başlatılan projeyle, üreticinin ahırlarındaki kapasitenin ortalama 15 başa tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Poyraz, "Ahırlardaki eksik kapasiteyi tamamlayacağız. Örneğin 15 hayvanlık kapasitesi olan bir üreticinin 5 baş hayvanı varsa 10 daha vereceğiz." diye konuştu.

Poyraz, projeye katılım için çeşitli kriterler belirlediklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak hayvancılık yapanlar ve kurulu altyapısı olanlara düve vereceğiz. Geçmişte dişi hayvanların kesime gönderilmesi sorununu çok yaşadık. Bu nedenle 2 Nisan 2018 ve öncesinde büyükbaş hayvancılığı yapıyor olma şartımız var. Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olunması gerekiyor. Başvuru tarihine kadar kooperatif üyesi olup, müracaat edebilirler. Bu imkanı da tanıdık. En az 15 baş kapasiteli ahır şartımız var. Üreticinin, ahırın bulunduğu yerde ikamet etmesi gerekiyor. Proje için kredi kullanmaya uygun mali durumda da olunmalı. 3 yıllık bir proje, bu yılki başvuruları ise 7 Mayıs'a kadar alacağız."

Bir hevesle yola çıkan ya da köyüne dönmek isteyenlere dönük sosyal bir proje yapmadıklarını vurgulayan Poyraz, bu nedenle mevcutta hayvancılık yapılıyor olunması şartına büyük önem verdiklerine dikkati çekti.

Poyraz, üreticilerin Ziraat Bankasından ortalama 100 bin liralık kredi kullanacağını ifade ederek, "Kredi, damızlık düve tedariki için ilk 2 yılı ödemesiz 5 yıl vadeli olacak. Üretici isterse kredinin yüzde 80'ini hayvan alımında, yüzde 20'sini yem alımında kullanabilecek. Yem için de 18 ay vadeli işletme kredisi kullanabilecek." diye konuştu.

"İÇ PİYASADAN DA TEMİN EDEBİLİRİZ"

Projede bu yılki hedeflerinin 100 bin büyükbaş dağıtmak olduğuna işaret eden Poyraz, "Üretici, yakın coğrafyadan, Avrupa ülkelerinden tedarik edilecek hayvanları, veteriner kontrolünden geçtikten sonra kendisi seçebilecek. Mağduriyet olmaması için seçim hakkı getirdik. Hayvan tedariki için çalışmalara başladık. İki aylık karantina süreçleri sonrasında en erken haziran ayında hayvan teslimini hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Poyraz, yurt dışından tedarik edilen hayvanların iç piyasadaki fiyatları aşağı çekmesini önlemek için, yurt içinden de hayvan temini yoluna gidebileceklerini vurgulayarak, üreticilere veterinerlik, aşı ve küpeleme hizmetinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verileceğini sözlerine ekledi.

BAŞVURULARDA ARANACAK ŞARTLAR

Projeden sadece Tarım Kredi Kooperatifi ortakları yararlandırılacak olup, projeye başvuruda bulunacak ortaklarda;Projeye başvuru tarihi itibariyle Tarım

Kredi Kooperatifi ortağı olmak.

02.04.2018 ve öncesi tarihlerde büyükbaş süt hayvancılığı yapıyor olmak.

En az 15 (on beş) baş kapasiteli ve hayvancılık yapmaya elverişli ahıra sahip olmak.

Ahırın bulunduğu yerde ikamet Şartları aranacaktır.

BAŞVURU YERİ VE ZAMANI

Başvurular, 24.04.2018 tarihinde Tarım Kredi Kooperatiflerine yapılmaya başlanacak olup, 07.05.2018 tarihinde sona erecektir.

Başvuru şartlarından herhangi birini taşımayanların başvuruları Kooperatifçe alınmayacaktır.

Başvuru sahipleri, başvuru belgeleri ile birlikte bağlı veya üyesi olduğu Tarım Kredi Kooperatifine müracaatta bulunacaktır.

Kooperatife üyelik kaydı bulunmayan üreticiler, hayvancılık işletmesinin bulunduğu yerdeki Tarım Kredi Kooperatifine başvuru yaparak, üyelik işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

BAŞVURULARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Ziraat Bankasınca kredi limiti tahsisi yapılacak ortaklara, işletme kapasitelerinin 15 (on beş) başa tamamlanabilmesi amacıyla;

 Damızlık gebe düve tedariki için 7 yıllık yatırım kredisi (İlk 2 yıl ödemesiz, sonraki 5 yıl ödemeli),

-   Yem tedariki için en fazla 18 ay vadeli işletme kredisi,

     Kullandırılacaktır.

GEBE DÜVE VE YEM TEDARİKİ

Ziraat Bankasınca yatırım kredisi tahsisi yapılan ortaklara Tarım Kredi Kooperatiflerince damızlık gebe düve teslimi yapılacak.

Damızlık gebe düve teslimi yapılan ortakların yem ihtiyaçları Tarım Kredi Kooperatiflerince karşılanacaktır.

ALINABİLECEK HAYVAN IRKLARI

Simental
Holstein
Esmer (Montafon)
Montbeliard

KARŞILANACAK HİZMETLER

Tarım Kredi Kooperatiflerince ortaklara teslimatı yapılacak düveler ile ilgili olarak ihtiyaç duyulacak;

Veterinerlik hizmeti,

Aşı ve küpeleme hizmeti,

Hayvan hayat sigortası (dar kapsamlı),

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Tarsim (Tarım Sigortaları Havuzu) tarafından ücretsiz karşılanacaktır.

AA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz Toplam: 2, Onay bekleyen: 0.
  1. Karol Thomas

    Merhaba şu anda Dubai de yaşayan Bayan Karol Thomas Şu anda iki çocukla dul olduğumu ve Mayıs 2016 da mali bir durumda kaldığım için faturalarımı tazmin etmem ve ödemem gerekiyordu Hem özel hem de kurumsal olarak çeşitli kredi şirketlerinden borçlanmayı denedim ancak asla başarıya ulaşamadım ve çoğu banka kredimi reddetti Ama Tanrı nın sahip olacağı gibi bana 85 000 00 Euro luk bir kredi veren ve bugün bir işletme sahibi olduğum ve şu anda çocuklarımın şu anda iyi bir şekilde çalıştığını ve herhangi bir firmanın Teminatsız bir kredi temin etme kredi kontrolü yok sadece 2 faiz oranı ve daha iyi geri ödeme planları ve çizelgesi ile işbirliği yapmayan referans lütfen Bay Carter Collins comprehensiveloanservices007 gmail com ile iletişime geçin Bunu yapmıyorum ama şu an çok mutluyum ve insanlara onun hakkında daha fazla bilgi vermeye karar verdim ve ayrıca Tanrı nın onu daha fazla kutsamasını istiyorum Onunla e posta yoluyla iletişim kurabilirsiniz comprehensiveloanservices007 gmail com Testisin yanındasınız

  2. Ömer gülmez

    Rabbim devletimize zeval vermesin cok güzel purece lakin 100 binlira kiredi icin ne nasıl bir ipotek isdeniyor ve fağizi varmı varsa kaclira 1 simental hayvanın herşey dahil toplam maliyeti ne kadar miletimize hayırlı bereketli olur işallah saygılar