Twitter

ZEYTİNE PRİM DESTEĞİ YOLDA

Akhisar'daki plaket törenine katılan Bakan Yardımcısı Daniş, Borsa Başkanı Alhat'ın sofralık zeytine prim desteği talebine olumlu baktıklarını, ayrıca tağşiş cezalarını artıracaklarını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, sofralık zeytinde prim desteği üzerinde çalıştıklarını, sektörün büyük sorunu tağşiş konusunda da yeni bir dönemin başlayacağını, ağır yaptırımların yolda olduğunu bildirdi. Akhisar Ticaret Borsası'nın geleneksel iftar yemeğinin ardından Borsa'ya en fazla işlem hacmi yaptıran firmalara plaketleri Bakan Yardımcısı Daniş, AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kırkağaç Kaymakamı Dr. Mehmet Yeşilbaş, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı ve Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi tarafından verildi.

KAPI KAPALI DEĞİL

İlk sırada Keskinoğlu yer aldı. Ödül töreninde konuşan Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Bakanlığın verdiği desteklerle 14 milyon zeytin ağacı sayısına ulaştıklarına dikkat çekerek, "İyi tarıma geçtik. Organik tarım çalışmalarımız başladı. Sağlıklı nesiller için zeytinyağı ve sofralık zeytin üretimimizi arttırdık. Akhisar bugün dünya ile aynı kalitede ürün üretiyor. Ürettiğini en iyi şekilde ambalajlıyor. Ama fiyat konusunda tıkanıyoruz. Sofralık zeytinde prim desteği şart" dedi. 

Bakan Yardımcısı Daniş ise zeytinde prim desteğine olumlu baktıklarını belirterek, "Zeytine prim desteğinde bu kapı kapalı anlayışında değiliz. Bunun yeterli olgunluğa erişince olabileceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde bazı gelişmeler olabilir. Bununla ilgili sürekli çalışıyoruz" diye konuştu. Daniş, sektörün önemli sorunlarının başında yer alan tağşiş konusunda yeni bir tasarı hazırlığı içinde olduklarını belirtti. Tağşişi "Alın terini akıtan insanlara karşı yapılan en büyük hırsızlık" olarak değerlendiren Daniş, "Bunu yapanları zaman zaman bunları ilan ettiğimiz de oluyor. Ama yeni bir tasarımız var. Burada tağşişe cezaları artırıyoruz. Yapanlar bir daha bu üretimi yapamayacak. Tarım komisyonunda muhalefet ve iktidar partileri olarak tartışarak olgunlaştırdık. Parlamentoda gündeme gelecek ve tasarı kabul görerek ciddi adımlar atılacak" diye konuştu.

Yeni Asır
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.