Twitter

ZEYTİNCİLİĞİ BİTİRECEK YASA YİNE GÜNDEMDE

15 yılda 5 kez değiştirilmeye çalışılan 3573 sayılı zeytinciliği koruma kanunu yine gündeme geldi. Yeni tasarıyla 25 dekar altı alanların sanayiye açılması planlanıyor.

Zeytinciliğin koruma kalkanı olarak bilinen 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun, 6. kez değiştirilmeye çalışılıyor.

15 yıldır değiştirilmeye çalışılan ve bu kez 16 Nisan 2016'da, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlığında gerçekleştirilen 22. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplantısında gündeme gelen değişiklik ile 25 dekar altı zeytin alanlarının sanayiye açılması planlanıyor. Yasanın değişmesi halinde 500 bin ailenin geçim kaynağı olan zeytin alanlarının yüzde 70'inin yok olma tehlikesi bulunuyor.

Ansızın yasalaşabilir

Ayvalık, Edremit, Burhaniye, Gömeç ve Havran Zeytin Üreticileri dernekleri de zeytincilik kanununda öngörülen değişikliğin, hem çevreye hem de ülke zeytinciliğine büyük ve geriye dönüşü olmayacak zararlara yol açacağını belirterek tepki gösterdi. Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Aydın Şensal, yasa tasarısının henüz Meclis'e gelmediğini söyledi.

5 dernek savaşıyor

Görüş ve öneri için tasarının Tarım Bakanlığı'na gönderildiğini dile getiren Şensal, 'Tarım Bakanlığı'nın geri dönüşü 2-3 ayı bulur. Ama bunun peşini bırakmamak gerekiyor. Çünkü yasalar kaşla göz arasında sabaha karşı çıkıveriyor. Her kanaldan bununla savaşacağız' dedi.

Tasarının kanunlaşmasının zeytin alanlarının talanı anlamına geleceğini vurgulayan Şensal, şöyle devam etti: 'Kararla 25 dekarın altındaki zeytin alanları zeytin vasfından çıkmış oluyor. Türkiye'de zeytin alanlarının yüzde 60- 70'i 25 dekarın altında. Sanki tamamı sanayi yatırımlarına, her türlü imara, maden aramalarına açılmak isteniyor. 5 dernek bununla savaşıyor. Diğer bölgelerde de aynı mücadele var. Bu bir kültür. Buna sahip çıkmak gerekiyor. Tarım Bakanı ile de konuştuk. Dosyayı verdik. Ama sonucunda ne olacak bilmiyoruz. Karamsar çıktık yanından.'

Türkiye'de zeytin alanları, işlenen tarım alanlarının yüzde 3.5'ini oluşturuyor.

Cumhuriyet
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.