Twitter

VODAFONE AKILLI KÖY`E KAZAKİSTAN`DAN ZİYARET!

Teknolojiyi kırsal alana yayarak tarımdaki verimliliği artırmak ve çiftçilerin yaşam kalitesini yükseltmek misyonu ile hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy ilgi odağı olmaya devam ediyor. Kamudan üreticilere, öğrencilerden tarım firmalarına kadar pek çok kesimden ziyaretçi ağırlayan köyün son konukları Kazakistan Tarım Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan farklı enstitülerden yüksek lisans ve doktoralarını yapmış ziraat yüksek mühendisleri ve enstitü müdürlerinin bulunduğu 10 kişilik heyet Vodafone Akıllı Köy'ü
ziyaret etti.

Aydın'ın Koçarlı İlçesi'ne bağlı Kasaplar Köyü'nde yer alan Vodafone Akıllı Köy, Tarımla ilgili eğitim alan tarla bitkileri, sebzecilik, meyvecilik, organik tarım ve tarımsal yayın üzerine eğitim veren araştırma görevlilerini ağırladı. Kazakistan'dan gelen akademisyenler proje hakkındaki sunumu ilgiyle takip ettiler ve TABİT yöneticilerinden detaylı bilgi aldılar. Sunumun ardından saha gezisi gerçekleştiren akademisyenler sulama işlemini uzaktan erişimle kolaylaştıran ve su tüketiminde büyük verimlilik sağlayan Netafim akıllı sulama sistemini incelediler. Ekip ziyaret sırasında yolların ve meraların yapım aşamasında kolaylık sağlayan, taban suyunun direne edilmesi ve yolun dayanıklılığının artırılmasında alternatif oluşturan DuPont Typar ürününün kullanım alanları ile Vodafone Akıllı Köy'ün tercihi Türkay Tarım Makinalarının ürünlerini incelediler. Ürünler hakkında detaylı bilgi aldılar.

Köydeki meteoroloji istasyonu, tarladan anlık veri aktarımı yapan sensörler, karar destek mekanizması ve izleme sistemleri hakkında Tabit'ten bilgi alan uzmanlar ardından mera ve Kromel sponsorluğunda soğuk süt tanklarının ve TETA Teknik Tarım sponsorluğunda Vodafone Akıllı Köy' de yerini alan akıllı süt sağım sistemini de yerinde görerek bilgi sahibi oldu. Tarımsal üretimde ürün sponsoru olan AG Tohum'un yeni sezon sebzeleri hakkında bilgi alan akademisyenler, Vodafone Akıllı Köy gübre sponsoru Yem-Miks ANT Gübre'nin Vodafone Akıllı Köy' de uyguladığı gübreleme programı hakkında bilgilendirildi. Vodafone Akıllı Köy sahasında yer alan Parlar Fidancılık, Asma Tarım, Mono Makine, Cesursan Filtre, Üstünel Pompa, Agromillora, Panplast, Önallar Tarım, Merasistem-Tureks, Çağ İleri Plastik, Termonem Soğutma ve Atalas gibi tüm sponsor firmaların ürünlerini ve uygulamalarını yerinde gören akademisyenler, yapılan çalışmalardan dolayı proje ekibini tebrik ettiler.

Eşsiz doğal güzellikleri ile ünlü dünyanın dokuzuncu büyük ülkesi Kazakistan Avrasya'nın kalbindeki konumu ve doğal zenginlikleri ile öne çıkıyor. Vodafone Akıllı Köy ziyaretinin tarım alanında büyük potansiyeli olan Kazakistan'ın akıllı tarım sistemlerine geçişi konusunda faydalı olmasını umduklarını belirten TABİT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Yıldırım ziyaretle ilgili şu açıklamalarda bulundu; "Dünyanın ilk akıllı köyü olan Vodafone Akıllı Köy tarımsal üretimin büyük bölümünü karşılayan küçük çiftçileri teknoloji ile buluşturuyor. Başlangıcından bu yana projemizdeki hedefimiz önce Türkiye sonra da dünyada bu yeni kırsal gelişim modelini yaygınlaştırmak. Köyümüz her geçen gün daha fazla kişinin ilgisini çekiyor. Yerel yönetimlerden bakanlıklara, çiftçilerden tarımsal ekipman ve hammadde üreticilerine kadar yüzlerce ziyaretçiyi ağırladık. Kazakistan'dan gelen dostlarımızın ziyareti de projemizi yurt dışına tanıtmak, yeni akıllı köylere ilham vermek açısından çok faydalı oldu."

Kazakistan Tarım Direktörleri Akimhekova Galiya, Issaev Samat ve Zhunussov Diyas şu şekilde konuştu, "Bu projeyi yerinde görmekten büyük mutluluk duyduk. Kazakistan'da tarım alanında alacağımız çok yol var. Vodafone Akıllı Köy'de uygulanan teknolojiler bize ilham verdi. Bundan sonraki süreçte ekipten alacağımız her türlü destek bizim için çok kıymetli olacak."

Vodafone Türkiye hakkında

Gelirler bakımından dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri olan Vodafone Grubu'nun bünyesinde yer alan Vodafone Türkiye, 30 Haziran 2017 itibariyle hizmet sunduğu 22,8 milyon abonesiyle Türkiye'nin ikinci büyük mobil iletişim şirketidir. Türkiye'nin en büyük uluslararası doğrudan yatırımcılarından olan Vodafone Türkiye'nin bugüne kadar toplam yatırımları 20 milyar TL'ye ulaşmıştır. 2010'da Borusan Telekom'u bünyesine katan Vodafone Türkiye, 2011'de de Türkiye'nin en büyük alternatif telekom operatörlerinden Koç.net'i bünyesine dâhil etmiştir. Türkiye'nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonu doğrultusunda bireylere ve kurumlara mobil ses, sabit ses, mobil internet, ADSL ve fiber hizmetleri sunan Vodafone Türkiye, yaklaşık 3.300'ü aşkın çalışan kadrosu, 1.200'ü aşkın perakende mağazası ve ekosisteminde bulunan 43.000 paydaşı ile faaliyet göstermektedir.

TABİT hakkında

TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. teknolojinin etkin kullanımı ile çiftçinin nitelikli bilgiye erişebilmesini, verimliliğini artırmayı, kârlı üretim yapabilmesini sağlamayı ve sonuç olarak kırsaldaki yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen bir inovasyon şirketidir. TABİT, gerçekleştirdiği iş modellerinde teknolojiye dayalı Tarımsal Eğitim, Sosyal Sorumluluk Projeleri, M2M, IoT, IOS, Android Uygulamalar, SMS, MMS, Web Destekli Eğitim ve Tarımsal Teknolojileri de içine alan bir yapı ile çalışmaktadır. TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın, Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım'dır.

Tarım.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.