Twitter

TEKNOLOJİ İLE TARIM YENİ BOYUT KAZANIYOR

Günümüzde teknoloji, tarım sektöründe her geçen gün kendini daha fazla hissettirmektedir. Verimlilik, karlılık, kazanç ve kaliteyi artırmak, üreticinin iş potansiyelini kolaylaştıran teknolojiler tarımda daha akıllı bir hal almıştır.

Teknolojinin tarım sektöründe önemli bir yer edinmesi ve tarımın bir parçası olması çiftçilerin teknolojiye bakış açısını da olumlu derecede etkilemektedir. Artık günümüzde Endüstri 4.0'ın etkisiyle traktörlerden, tarım ekipmanlarına hemen hemen tüm tarım makineleri sensörler ile donatılarak nesnelerin interneti tarım sektörüne dâhil olmuştur. Üretim boyunca makinelerin birbirleriyle entegre olması zamandan ve maliyetten kazanç sağlamaktadır. 

Dijital sensörlerle donatılmış tarım aletleri ve alanlarıyla çiftçilere, hangi alanlara ne kadar ve ne tür gübreler koyulması gerektiğini, hava koşullarını, bitkilerin ihtiyacı olan mineralleri ve sulamayı, toprağın durumunu, tahmini hasat zamanını detaylı ve gerçek zamanlı bir şekilde göstererek üreticilerin işlerinin kolaylaştırılması ve verimin geleneksel yöntemlere göre en üst düzeye çıkarılması hedeflenmektedir.

Tarımda uygulanan nesnelerin internetiyle verimliliğin en üst seviyeye çıkması hedeflenmektedir. İleri teknolojinin tarıma entegre olması ile birlikte geleneksel tarım yöntemlerinin dışına çıkılarak bulut sistemli ve kameralı mini insansız hava araçlarıyla üretim alanını görüntüleme, dijital sensörler ile nem, sıcaklık gibi doğal öğeleri kontrol edebilme, su ve elektrikteki tasarruf ile üretimde karlılığın artması ve değerlendirmesinin analiz edilebileceği sistemler geliştirilmektedir. 

Tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.