Twitter

TAVUĞU SAL DESTEĞİ AL

Büyükşehir Meclisi, salma tavukçuluk yaparak organik köy yumurtası üretenlere 'yüzde 75 hibe' desteği verilmesi kararını aldı. Aynı destek, arıcılık faaliyetleri için de geçerli olacak.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin önceki akşamki oturumunda, arıcılık ve organik hayvansal üretimi yapan Ankaralılara "Yüzde 75 hibe" verilmesi yönünde karar alındı.

Meclis 2'nci Başkan Vekili Nail Çimen başkanlığında toplanan Büyükşehir Meclisi'nde görüşülen Başkanlık yazısında, "İlçelerde dağıtılacak yüzde 75 hibe ve yüzde 25 katkı payı karşılığında arılı kovan ve arıcılık malzemeleri desteği için taleplerin toplanması, fazla başvuru olması halinde de kura çekilmesi" ifadeleri yer aldı. Arılı kovanların yerinde denetimi ve arıcılık eğitimi konusunda Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı'na yetki veren Başkanlık yazısı, oybirliğiyle kabul edildi. Öte yandan Meclis, diğer bir Başkanlık yazısında ise organik köy yumurtası üretiminin desteklenmesini görüştü. Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla kooperatiflere, üretici birliklerine ve şahıslara yüzde 75 hibe, yüzde 25 katkı payi karşılığında 'salma tavukçuluk' desteği verilmesine dair Başkanlık yazısını da oy birliğiyle kabul edildi.

İKLİM KOŞULLARI DİKKATE ALINACAK

Karara göre ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlükleri, ilçe belediyeleri ve ilçe ziraat odaları tarafından gelen talepler, ilçelerin coğrafi durumları, iklim şartları dikkate alınarak, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı tarafından salma tavukçuluk için gerekli tavuk, kümes ve ekipman desteği verilecek.

BAŞKAN YOKSA BÜTÇE DE YOK

Büyükşehir Belediye Meclisi; Büyükşehir, ASKİ, EGO ve ilçe belediyelerinin 2017 yılı mali bütçelerini de önümüzdeki hafta görüşecek. Komisyondaki görüşmelerin tamamlandığını belirten Meclis 2'nci Başkan Vekili Nail Çimen, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl "belediye bütçesi görüşülecek ilçenin belediye başkanının o gün Meclis'te bulunmaması halinde bütçesinin görüşülmemesi" şeklinde teklifte bulundu. Çimen'in önerisine tüm parti grupları olumlu baktı. Nail Çimen, Meclis üyelerinden ilçe belediye başkanlarına bu hassasiyeti iletmelerini de istedi.

Hürriyet.Com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.