Twitter

TARIM VE HAYVANCILIK LİSELERİ AÇILIYOR

Mesleki eğitime Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı yapıldı. Liselere 125 milyon TL teşvik verilecek. Mezunlara da 50 bin TL hibe sağlanacak.

Liselerin cazip hale getirilmesi için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da her platformda geliştirilmesi gerektiğini vurguladığı mesleki eğitim Milli Eğitim Bakanlığı'nın Antalya'da düzenlediği kongrede masaya yatırıldı. Önümüzdeki yıllarda ortaöğretimdeki payı yüzde 44 olan meslek liselerinin payı yüzde 60'a çıkarılacak. Bu yıl toplam 21 bin 487 meslek lisesine 125 milyon TL teşvik verilecek. Mezunlara da 50 bin TL hibe sağlanacak.

Bölgelerin ve sektörün ihtiyaçlarına göre tematik meslek liseleri de açacak. Türkiye genelinde 30 şehirde açılacak liseler, "tek alan"da markalaşacak.

Tarım ve hayvancılığın Türkiye genelinde her bölgede yapılabilir olması bu sektörde hemen hemen her ilde tarım liselerinin açılmasını sağlayacak. TBMM Milli Eğitim Komisyonu'ndan geçen tasarıya göre her bölgede tarım ve  hayvancılık marka olcak. Liseler sektörde uzman mezunlar verecek. Bu liselerde okuyan öğrenciler mezun olmadan önce istihdam ofisleri, kariyer merkezleri aracılığıyla online sistemine kaydedilmesi, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda bu ara bağlantının yapılması gerekecek.
 

Tarım.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.