Twitter

SON YAĞMURLAR ÇİFTÇİNİN CAN SUYU OLDU

Bilecik'in Osmaneli ilçesinde, yağış olmadığından dolayı ekim sezonundan sonra arpa ve buğday tohumlarını toprakla buluşturmak zorunda kalan çiftçi, son yağan yağmurlarla adeta can suyuna kavuştu.

Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver, yaz aylarında sürülen toprağın kuraklık nedeniyle "tezek atmaya" başladığını, bundan dolayı kış ve yaz ürününün ekimi için çiftçinin yağmuru beklediğini dile getirerek, yağış olmayınca çiftçinin mecburen ekim yapmak zorunda kaldığını kaydetti.

Üreticilerin, yıl sonu hava şartlarının değişeceğini düşünerek buğday ve arpa ektiğini anlatan Ünver, "15 Haziran'dan beri yağmur görmedik. Kuraklığa rağmen buğday ve arpa ekmek zorunda kalan üretici, yağan yağmurlarla endişesini geride bıraktı. Tohumlar kabarmaya başladı. Emekleri boşa gitmeyecek inşallah. Esasında ekimin 2 ay önce yapılması gerekiyordu. Artık ekmek zorunda kaldık. 3-5 gün önce ekilen yerlerimiz yağmurun yağmasıyla berekete kavuştu. Buğdaylar için iyi oldu, tohumlar kabarmaya başladı. Kurak olduğu zaman karıncalar, tohumları çekiyor. Bundan sonra yağmurların devam edeceğini tahmin ediyoruz. Yağmurlar tam zamanında yağdı." diye konuştu.

Ünver, kuraklığın yaşanması halinde ürünlerde büyük sıkıntı yaşanabileceğini dile getirerek, "Kuraklık öyle bir şey ki yağmur yağarsa oluyor, yağmazsa olmuyor. Dönümüne 300 kilo ürün alıyorsak yağmur yağmadığında bu 50 kiloya düşer ya da hiç olmaz. Yani çok büyük bir kıtlıkla karşı karşıya kalabiliriz." diye konuştu.

Anadolu Ajansı
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.