Twitter

SERA MUZUNDA İKİNCİ HASAT BAŞLADI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nün (OGM) desteğiyle Mersin'in Gülnar ilçesinde geçen yıl kurulan seralarda muz üretimi çalışmalarında ikinci hasadın başladığı bildirildi.

OGM'den yapılan yazılı açıklamada, 98 bin TL'si hibe olmak üzere 17 aileye verilen 493 bin TL'lik kredilerle Gülnar İlçesi'nde 2015'te kurulan seralar ile orman-insan ilişkilerinin düzenlenip, atıl iş gücünün aktif hale getirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, devletle vatandaşın yan yana olduğunu ifade etti. Coğrafi şartların uygunluğu dolayısıyla Türkiye'nin muz ihtiyacının 5'te 1'inin Gülnar bölgesinden toplandığına işaret eden Bakan Eroğlu, "Bölgedeki orman köylüsünü kalkındırmak maksadıyla Bakanlık olarak bütün olanaklarımızı kullanıyoruz. Mersin, seracılık açısından son derece uygun. Bizim vazifemiz de orman köylüleri için itici güç olmak" dedi.

Bakanlık desteğinin artarak devam edeceğini de vurgulayan Eroğlu, "Burada yapılacak üretim ile ithalata ödenen paralar azalacak, milli ekonomiye katkı artacak, iş imkanı oluştuğu için de bölgesel refah artacak" ifadelerini kullandı.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.