Twitter

MANİSA TESCİLLENECEK ÜZÜM ÇEŞİDİNİ KENDİSİ BELİRLEYECEK

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, beş yeni üzüm çeşidinin tescillenme aşamasının önümüzdeki ekim ayında tamamlanacağını bildirdi.

Ünal, 2013 yılı içerisinde tescile sundukları bu türlerin isminin belirlenmesi için kamuoyu yoklaması yapacaklarını söyledi.

450 Dönüm bağa sahip Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde çekirdeksiz kuru üzüm hasadı başladı. Yıl içerisinde yaptığı araştırmalar ile Manisa'daki üreticilere destek veren Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, aynı zamanda aile bütçelerine ekonomik olarak katkı sağlamak isteyen ev hanımlarına da ekmek kapısı oldu. Üzümlerin kesiminden, temizlenmesi ve sergilerde kurutulmasına kadar birçok iş ve işlemde 30'a yakın kadın görev yapıyor. Yıl içerisinde belirli aralıklarla Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne ait bağlarda çalışan Gönül Gürcan, "Üç oğlum var. Biri daha 11 aylık, diğeri ise üniversiteye gidiyor. Aileme ve çocuklarıma katkı sağlamak için çalışmaya geliyorum" dedi.

"KADIN GÜCÜNDEN FAYDALANIYORUZ"

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, 450 dönüm arazi üzerinde bağcılık faaliyetleri gerçekleştirdiklerini belirtip, "Hem hasatta ve sergide kadın işçi gücünden faydalanıyoruz. İşçi anlamında 30'a yakın kadın çalışanımız mevcut. Bunları yıl içerisinde uzun ve kısa şekilde çalıştırma şekillerimiz var. Kurumumuz bünyesinde sadece bağ üzerine çalıştığımız 450 dönüm arazi var. Aynı zamanda Alaşehir İlçesi'ndeki işletmemizde 380 dönüm arazi var. Bunların tamamında bağcılık ile ilgili faaliyetler gerçekleştiriyoruz" dedi.

"13 BİN ÇEŞİT ADAY ADAYI VAR"

"Ülkemizin milli koleksiyon parseli Manisa'da bulunduğu için 1400'ün üzerinde üzüm çeşidimiz var" diyen Ünal, şöyle devam etti: 

"Aynı zamanda amaçlarımızdan biri de yeni çeşit elde etmek. Bunun için yeni çeşit çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda 13 bin çeşit yeni aday adayımız var. Bunları değerlendiriyoruz. Yetiştirdiğimiz çeşitlerden üreticilerden tarafından çok kabul görmüş çeşitlerimiz mevcut."

"İSİMLER İÇİN KAMUOYU YOKLAMASI"

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olarak 3 yıl önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na sundukları beş yeni üzüm çeşidinin tescil aşamasının önümüzdeki Ekim ayında tamamlanacağını bildiren Ünal, "Bu yeni çeşitlerimizin de üreticilerimize daha fazla gelir elde edebilecek çeşitler olarak kabul göreceğini düşünüyorum. Bunların isimlerinin Manisa'ya özgü olmasını istiyoruz. Bu kapsamda hangi isimlerin verileceği yönünde bir kamuoyu yoklaması yapacağız. Manisa'da yaşayan üreticilerimiz, üzümle ilgili herkesin bu isme katkı yapacağı kanaatindeyiz. Bu katkı ile hem Manisa için hem üzümümüz için ilerde yapılacak ihracatta Manisa'yı andıran ve Manisa'ya özgü çeşitlerle yola devam etmek istiyoruz" dedi.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.