Twitter

KOMİLİ AMERİKALILARA SATILIYOR

Türk zeytinyağı sektörünün önde gelen markası Komili, Amerikalı firma tarafından satın alınıyor. 40 ülkede faaliyet gösteren yağlı tohum firması Bunge, Komili'nin sahibi Anadolu Grubu'ndaki Ana Gıda'yla satın alma konusunda kesin anlaşma sürecine varıldığını duyurdu. Bunge daha önce de eski yağ markası Salat'ı yeniden piyasaya kazandırmıştı.

Bunge, hisselerinin yüzde 55.25'ini Anadolu Endüstri Holding'den alırken, kalan yüzde 44.75 hisseyi SEEF Foods S.A.R.I'den aldı. 2001 yılında kurulan Ana Gıda, yüde 30'a yakın pazar payıyla Türkiye'de zeytinyağı sektöründe ilk sıralarda yer alan Komili markasının sahibi. 

Bunge Türkiye Genel Müdürü Paul Ayton, Ana Gıda şirket satın alımının Bunge'yi yüksek katma değerli zeytinyağı pazarına lider konumdan sokarak, ürün yelpazesini genişleteceğini söyledi. Ayton, "Her iki şirketin uzmanlığını tam gıda zinciri bakış açısıyla birleştirerek üstün nitelikli ürünler ve yüksek müşteri hizmet kalitesine ulaştırıyor olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.

Ürün çeşidini artıracak

Bu satın alma, bitkisel yağlar kategorisinde farklı fiyat segmentlerindeki ürün çeşitliliğini de güçlendirecek. Birleşmeyle birlikte Ana Gıda'nın sahip olduğu dağıtım ağı Bunge'nin Türkiye çapında müşterilerine erişimini de arttıracak. 

Bunge EMEA CEO'su Tommy Jensen, "Bu alım katma değerli ürünlere daha fazla odaklanarak ürün çeşitliliğimizi güçlendirme stratejimizle uyumlu. EMEA'da bitkisel yağda en hızlı büyüyen pazarımızda var olan faaliyetlerimizi de pekiştirecektir" diye konuştu. 

Yorum siz değerli okuyucularımızın...

Milliyet
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.